Özel Röportaj

img

DOÇ.DR.BÜLENT ÖZMEN:"DEPREM TEHLİKESİ SADECE İSTANBUL'DA DEĞİL"

gazzetta9.com-Özel Röportaj

Celal Eren ÇELİK

Gazi  Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Deprem Uzmanı Doç.Dr. Bülent Özmen İstanbul’u sarsan ve büyük panik yaşanmasına neden olan 6.0 şidettindeki depremin ardından gazzetta9.com’a konuştu.

Özmen,Salı gününden bu yana meydana gelen depremleri  daha şiddetli bir depremin “öncü şokları” olarak tanımladıklarını ifade ederken, bugün yaşanan 6.0 şiddetindeki depremin ardından daha büyük bir deprem daha yaşanması halinde bu depremin de “öncü şoku” tanımlaması içerisine gireceğini ifadeetti.

Şu anda bundan sonra İstanbul’da daha büyük bir depremin tetiklenip tetiklenmediği yahut yeni bir büyük depremin zamanı konusunda kesin olarak konuşmanın bilimsel olarak imkansız olduğunu belirten Doç.Dr.Bülent Özmen, kesin olan tek şeyin  Marmara Denizi’nde Kumburgaz Aksı’nda 1776 yılından bu yana 7 ve üzeri bir deprem olmadığı için bu aksta yaşanan büyük bir gerilim olduğunu ifade etti.

“SADECE İSTABUL’A ODAKLANMAK YANLIŞ”  

Doç.Dr Bülent Özmen kamuoyunun sadece İstanbul’u vuracak bir depreme odaklandığını bunun ise çok yanlış olduğunu ifade  ederken Türkiye’de 550 adet 7 ve üzeri şiddette deprem üretme potansiyeli bulunan deprem fayı bulunduğunu belirtti.

Özmen “Ülkemiz deprem fayları tarafından adeta bir örümcek ağı gibi sarılmış durumda” ifadelerini kullandı.

Kuzey Doğu Anadolu Fay hattının son derece yoğun bir fay hattı olduğunun altını çizen Bülent Özmen bu fay hattı üzerinde de çok ciddi bir gerilim oluştuğunu belirtti. Yine Doğu Anadolu Fay hattının Hatay bölgesine kadar uzandığını ve bu hatta 120 yıldır 7 ve üzerinde deprem yaşanmamış olması sebebi ile bu geniş alanı kapsayan deprem hattının da son derece büyük bir 7 ve üzeri şiddette deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

Doç.Dr.Bülent Özmen Marmara Denizi merkezli yaşanacak bir büyük depremin kaçınılmaz olduğunu ifade ederken bu depremin çok kısa bir süre sonra da 50 yıl sonra da olabileceğini ifade ederken kamuoyunda tüm dikkatlerin İstanbul veİstanbul’da yaşanacak yıkım ve can kaybına odaklanmış olmasının da yanlışlığına dikkat çekti.

Özmen “Sadece İstanbul’a bakmak yanlış zira Marmara Denizi merkezli olarak gerçekleşecek 7 veüzerindeki şiddette bir deprem Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm illeri sert şekilde vuracaktır vemerkez üssüne yakınlığı  ile doğru orantılı olarak can ve mal kaybına sebep olacaktır” dedi.

Doç .Dr.Özmen öte yandan gerçekleşen bazı baraj inşaatları vejeotermal enerji kaynaklarını n çıkarılması için gerçekleşen sondaj çalışmalarının da 4.5 şiddetine ulaşan ama bu şiddeti aşmayan ve  yıkıcı olmayan depremleri tetiklediğini  ve bu konuda yazılmış yüzlerce makalenin de bulunduğunu ifade etti.

“ARTIK BÜTÜNSEL BİR YAKLAŞIM İLE DEPREM MASTER PLANI YAPILARAK HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Doç.Dr.Bülent Özmen 1999 Depremi sonrasında bir Deprem Master Planı yapılsa da bu planın gereklerinin yerine getirilmediğini vurgulayarak, artık bir deprem ülkesi olduğunu veyaşanacak bir büyük depremin kaçınılmaz olduğu gerçeğini halkın kabul ettiği Türkiye’de hiç vakit kaybedilmeden bütüncül bir bakış açısı ile İstanbul ile sınırlı olmayan, tüm Türkiye için tasarlanmış yeni ve detaylı bir Deprem Master Planının hazırlanarak acilen uygulamaya konulması gerektiğini belirtti.

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..