Özel Haber

img

MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE LOBİ ŞİRKETİ GİBİ VAKIF!

gazzetta9.com-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

“Altın üretimi esnasında havuzlarda toplanan siyanürlü dediğiniz suyu içerim, hiç bir zararı yok sözleri ile gündeme gelerek tepki toplayan ”Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal'ın daha önce bir ekip ile birlikte "Maden Sahalarının Tanıtımı" için gezi düzenlediği ve başta altın olmak üzere, madencilik yapılırken ortaya çıkan doğa katliamı ve çevresel etkiler konusunda kamuoyunda oluşan tepkileri maden şirketleri lehine düeltmek için faaliyetlerde bulunduğu ortaya çıktı.

Ayrıca vakfın mütevelli kurulunda bulunan gerçek ve tüzel kişiler de oldukça çarpıcı...

VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ,VAKIF MADEN ALANI TANITIM ÖVGÜLER DÜZDÜ!

Bunlardan en çarpıcı olanı ise 2008 yılında büyük tartışmalara ve bölge halkının büyük tepkisine yol açan Bergama Ovacık'ta bulunan şu an FETÖ firarisi olarak İngiltere'de bulunan Akın İpek'in KOZA ALTIN İŞLETMELEERİ'ne bağlı altın madeni tesislerini de kapsayan "Maden Tanıtma Programı"

Bu program çerçevesinde o dönem Bergama'da büyük tepki toplayan KOZA ALTIN'ın tesislerini ziyaret eden Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal veyanındaki ekip basın mensuplarına tesisi öven konuşmalar yapmıştı.

KOZA ALTIN'ın tesislerinin Avrupa'daki standartların dahi üzerinde bulunduğunu ifade eden ve Türkiye'nin böyle bir tesise sahip olduğu için gurur duyduğunu ifade eden ekipte bulunanve   Prof.Dr. Güven Önal ile birlikte "Maden Tanıtma Programı" çerçevesinde KOZA ALTIN'ı ziyaret eden Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı kurucularından Prof.Dr. Erdoğan Yüzer ise "Kazdağı örneğinde olduğu gibi daha arama aşamasından itibaren madenciliğimiz hiç hakketmediği biçimde töhmet altında bırakıldı"  ifadelerini kullanırken "Ovacık Altın Madeni tesisleri, büyük şehirlerin egzoz gazlarıyla kirletilmiş havasından çok daha temiz ve doğa dostu bir havaya sahiptir." demişti.

Yine bu ziyarette Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Prof.Dr. Işık Özpeker, ise yaptığı açıklamada KOZA ALTIN İLLETMELERİ A.Ş'ye ait olan Ovacık Altın Madeni ve KOZA ALTIN'a övgüler yağdırırken Türkiye'de madenciliğin hakkettiği yerde bulunmadığını belirterek "Ovacık Altın Madeninde yapılan yüzde yüz Türk sermayeli üretim kadar, çevre dostu çalışmalarından dolayı da her Türk vatandaşının gurur duyması gerekir" demişti.

VAKFIN  ARKASINDAK MADEN ŞİRKETLERİ VAR

Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı'nın kurucular kurulu,mütevelli heyeti,danışma kurulu gibi organlarında ise ilginç isimler yer almakta...

1986 yılındakurulan Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı'nın "MÜTEVELLİ HEYETİNDE" Alser Madencilik,Altın Madencileri Derneği,Ciner Grubu,İmbat Madencilik gibi madencilik sektörünün önde gelen firmaları yer almakta...

Mütevelli Heyeti'nde Şeyda ÇAĞLAYAN ismi ilk dikkati çeken gerçek isim...Şeyda Çağlayan,Dedeman Grubu'nda Maden Bölümü'nün Genel Müdür Yardımcısı.

Bir diğer mütevelli heteti üyesi Maden Yüksek Mühendisi Lütfi ÇALLI ise madencilik sektörünün önde gelen firmalarından METEK MADENCİLİK ve ENERJİ TEKNOLOJİLİERİ LTD.'nin "YETKİLENDİRİLMİŞ TÜZEL KİŞİLER" kadrosunda yetkili...

Mütevelli Heyetinin dikkat çekici bir başka ismi ise Hayrettin Çaycı. Hayrettin Çaycı, NASA'ya ve  dünyaca ünlü uçak firmalaraına oksijensiz bakır tel üreten ve sektöründe dünya çapında bir maden şirketi olan, hali hazırda da Gebze ve Darıca Bölgesinde sahibi olduğu 180 dönüm arazide 77.000 m2kapalı alanda elektrolitik bakır ve mamulleri, bakır boru ve bakır lama üretimi yapan SARKUYAN A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı.

Mütevelli Heyeti üyesi olan Selahattin Çimen ismi ise ayrıca önemli... Zira Selahattin Çimen,Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanlığı'nın AKP iktidarının ilk yıllarındaki müsteşarı olan isim yani bakanlığın 2 numarası o dönemde. Selahattin Çimen emekli olunca ise GLOBE GALVANİZ isimli bir şirket kurmuş ve halen bu şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapmakta.

Firmanın uzmanlık alanı SDG KAPLAMA...Yani demir ve çelikten imal edilmiş ürünlerin yaklaşık 450 derecede erimiş çinko banyosuna daldırılmasıyla yapılan kaplama işlemi yapan ve madencilik ve enerji sektöründe faaliyet gösteren bir şirket kuruyor eski müsteşar Çimen.

Geçtiğimiz ay vefat eden Dedeman Holding'in eski Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman da vakfın Mütevelli Heyetinde.Önceki yıllarda devrettikleri Dedeman Oteller zinciri ile Türkiye tarafından tanınan Dedeman Holding yine madencilik sektöründe de büyük yatırımları olan bir şirket.

"BEYKOZ KONAKLARI"'NIN VAKIFTAKİ İZLERİ...

Mütevelli Heyeti içerisindeki en çarpıcı isim ise belki de Necati Kurmel.Necati Kurmel,eski başbakan yardımcısı Hüsamettin Özkan ile akraba...Kurmel’in ağabeyi Mustafa Kurmel’, Hüsamettin Özkan’ın ablasıyla evli...

Hüsamettin Özkan ise aynı zaamanda vakfın mütevelli heyetinin "TÜZEL KİŞİ" olarak üyesi olan CİNER HOLDİNG'in sahibi Turgay Ciner'in kayınpederi.Turgay Ciner'in PARK HOLDİNG isimli şirketi Türkiye'nin en büyük madencilik şirketlerinden bir tanesi.

Necati Kurmel ayrıca Aydın Doğan'ın da ortağı... Aydın Doğan'ın da madencilik sektöründe yatırımları var...Zaten Necati Kurmel ile Aydı doğan madencilik sektöründe faaliyet  gösteren GÜMÜŞTAŞ A.Ş'de ortak.

Maden sektöründe özellikle kömür alanının önemli şirketlerinden MİLTEN HOLDİNG'in Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Ökten de yine vakfın mütevelli heyeti üyesi.

Ali Emiroğlu ise mermer madenciliği alanının en büyük firmalarından MRT Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin sahiplerinden. Ayrıca yine vakfın mütevelli heyetinde "TÜZEL KİŞİ "olarak yer alan Türkiye Madenciler Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı.

ZARAR EDEN KAMU KURUMU NEDEN MÜTEVELLİ HEYETİNDE?

Türkiye'de yıllardır en çok zarar eden kamu kuruluşlarından birisi olan Türkiye Taşköürü Kurumu Mütevelli Heyeti içerisinde "TÜZEL KİŞİLER" bölümünde özellikle dikkatimizi çekmekte...

Zira bu kurumun bu kadar çok zarar etmesine rağmen en önemli özelliği emekli olan üst düzey yöneticilerinin madencilik sektöründe faaliyet gösteren kurumlar tarafından hemen "Transfer" ediliyor olması...

Örneğin Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun eski Genel Müdürü Zekai Akcan, kurumdan emekli olduktan sonra Hattat Holding’e bağlı Hema A.Ş.’de iş başı yaptı. Yine eski TTK Genel Müdürü Ömer Yenel, kurumdan emekli olduktan sonra Park Holding’de işbaşı yaptı.TTK eski Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, kurumdan emekli olduktan sona Hattat Holding’e bağlı Hema A.Ş.’de iş başı yaptı.

Böylece TTK'nın da vakıfta özellikle neden "tüzel kişi" olarak mütevelli heyetine alınmış olduğu daha çok anlam kazanıyor.

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..