Özel Haber

img

HASTANELERDE İLAHİYAT BÖLÜMÜ SKANDALI!

gazzetta9.com ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Devlet kurumlarında kadrolaşma ve özellikle İmam Hatip ile İlahiyat Fakültesi mezunlarının önünü açmak için her yolu deneyen AKP'nin son el attığı kurum Sağlık Bakanlığı oldu...

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında, hastanelerde manevi destek ve dini rehberlik kapsamında “Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü” 07.01.2015 tarihinde imzalandığı ve hastanelerde bu kadrolara atamaların yapılmaya başlandığı ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Hastanesi'ni "Pilot Hastane" olarak belirleyerek "MANEVİ DESTEK BİRİMİ" adı altında hastanelerde "Din Psikoloğu" sıfatı ile görevliler atamaya başladı...

Oysa Tıp Fakültelerinde "Din Psikolojisi" adı altında bir bölüm de, "Din Psikologluğu" adı altında bir branş da mevcut değil.

Din psikolojisi, "Dinin insan ruhundaki temel karakteristiklerini, davranışlara yansıyan etki durumlarından bahseden,dinsel duygu ve aksiyonla ilgili psişik olgunun, kendi yapısı içinde, bağımsız olarak incelendiği, bir başka deyişlediğer bir deyişle dinsey yaşayışın çeşitli belirtilerinin, çağdaş psikoloji verilerine göre incelenmeyen" bir bilim dalı. Ancak din psikolojisi, mantık, ahlak, hukuk ve estetik gibi kendi alanlarına birtakım ilkeler getiren, kural (norm) koyan normatif bir bilim dalı da değil ve sağlık ile alakası yok.

Peki tıp fakültelerinde olmayan bu bölüm hangi üniversitelerde yer almakta? Evet yanlış tahmin etmediniz bu bölüm İlahiyat Fakültelerinde yeni açılan bir bölüm.

"Pilot Hastane olarak" belirlenen Ankara Numune hastanesi resmi web sitesinde  "MANEVİ DESTEK BİRİMİNİN GÖREV VE AMACI" başlığı altında şu ifadelere yer veriyor:" Hasta, hasta yakınları ve hastane personeline (isteğe bağlı olarak) belirli aralıklarla ve belirli bir sistem dahilinde moral, motivasyon ve manevi destek sağlama, dini/manevi konularda danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktır."

Ankara Numune Hastanesi MANEVİ DETSEK BİRİMİ bünyesinde 3 isim görev yapmakta:

Ankara'da Numune Hatanesi dışında  Dr.Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Ulus Devlet Hastanesi,Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde de "MANEVİ DESTEK" birimi kurularak hizmete (!) girmiş. 

Numune Hastanesinde bu birimde 3 isim görev yapıyor: 

Manevi Destek Görevlisi olarak Zehra YILDIZ, Fahri ÇAYIR ve Mustafa GÖKBULUT 

Numune Hastanesi resmi web sitesinde "Manevi destek görevlilerimiz" larak anılan bu isimlerin odalarında ise isimlerinin altında  "DİN PSİKOLOĞU" ibaresi yer almakta...

Bu isimlerden hiç birisi ise Tıp Fakültesi mezunu değil...

Fahri ÇAYIR Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Mustafa GÖKBULUT Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Zehra YILDIZ Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Bilim Uzmanı olup Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Manevi Bakım ve Danışmanlık üzerine akademik çalışmaları devam etmekte.

Bu birime insanların ne tür şikayetler ile başvurup, nasıl bir tedavi süreci içerisine dahil edildikleri ise büyük bir merak konusu.

Konu ile ilgili fikirlerine başvurduğumuz CHP Ankara Milletvekili Dr.Servet Ünsal ise yaşanan bu durumu "Kepazelik" olarak nitelendirirken,"Tıp Fakültelerinin hiç birisinde böyle bir bölüm yoktur.Tıbbın bilim alanına girmeyen hç bir yaklaşımın da  ne hastanelerde ne de genel olarak tıp içerisinde yeri yoktur.Bunun üfürükçülükten,hacamattan farkı bulunmamaktadır.Bu durum AKP'nin kadrolaşma çabalarını Sağlık Bakanlığı'nda ALTERNATİF TIP adı altında ne boyuta getirdiğinin bir göstergesidir" dedi.,

Ünsal konuyu Meclis'e de taşıyarak takipçisi olacaklarını belirtti.  

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..