Özel Haber

img

DOĞA KATLİAMI İÇİN YENİ ADRES:İZNİK

gazzetta9.com-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

KAZ DAĞLARI'nda yaşanan apaç katliamının kat be kat büyüğünün İznik'te yaşanması gibi bir tehlike ile karşı karşıya olunuğu ortaya çıktı..

BU KEZ ÇİNKO-KURŞUN ve BAKIR MADENİ

Bursa'nın İznik ilçesinde  çinko,kurşun ve  bakır madeni aramak üzere Ankara merkezli ERGÜDEN MADENCİLİK HAYVANCILIK ve İNŞAAT TARIM SANAYİ ve TİCARET şirketi ruhsat talebinde bulundu.

Bu şirket  projesi için "Arama ruhsatı" da aldı...Ancak firmanın hazırladığı PROJE TANITIM DOSYASINDA bulunan "muğlak" ifadeler KAZ DAĞLARI'ndan sonra ve belki de daha da büyük bir doğa katliamı ile karşı karşıya kalınabileceği tehlikesi gerçeğini ortaya koyuyor.

ÇED raporunda en önemli "muğlaklık" arama için maden ruhsatı alınan bölgede hangi nitelikte, kaç ağacın 143 sayfalık PROJE TANITIM DOSYASINDA tek satırla bile bahsedilmemiş olması.

İznik'te yaşayan ve açılması planlanan bu maden ocağının büyük bir çevre  felaketine ve doğa katliamına yol açacağını ifade eden çevre mühendislerine ve jeoloji mühendislerine ulaşan gazzetta9.com'un konunun uzmanlarından elde ettiği bilgiler ise karşı karşıya kalınması muhtemel tehlikenin büyüklerini göstermesi açısından adeta tüyler ürpertici.

Projenin yapılmasının planlanarak ÇED raporu onayı ve maden ruhsatı alınnan projenin uygulanacağı bölge çok "özel bir" bölge...

PROJEYE EN YAKIN YERLEŞİM ALANI 550 M.UZAKLIKTA AMA...

Projeye en yakın yerleşim alanı 550 M.uzaklıktaki Aydınlar Nahallesi... Ama projenin kapsayacağı alanda yeşil ormanlardan tutun da "Tarım arazilerine",zeytin ağaçlarına kadar çok büyük bir doğa hazinesi yatmakta...

Proje için Enerji veTabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü IV.Grup  Arama Ruhsatı alınmış durumda... Bu ruhsat 1 yıl ön arama, 2  yıllık genel arama ,4 yıl detay arama dönemi olmak üzere 7 yıl arama izni sağlamakta

IV.Grup arama ruhsatı ise buarama süreleri içerisinde proje sahibi ERGÜDEN MADENCİLİK HAYVANCILIK ve İNŞAAT TARIM SANAYİ ve TİCARET A.Ş'nin arama yapılacak bu bölgede nerede maden bulursa çıkarma hakkına sahip olmasına imkan vermekte..

Bursa İznik,Aydınlar Mahallesi AR 201900441 numaralı saha için gerçekleştirilen projenin YEŞİL DOĞA MÜHENDİSLİK ve DANIŞMANLIK tarafından hazırlanan PROJE TANITIM DOSYASI içerisinde 610 bin TL bedeli olan bu projenin aramas ürecind bu 7 yılda kaç ağaç kesileceği belirtilmiyor.Bu ağaçların yerine başka bir bölgeye aynı miktarda ağaç dikimi yapılıp yapılmayacağaı da hali ile dosyada yok.

gazzetta9.com'a konuşan bölgedeki uzmanlar,çevre ve jeoloji mühendisleri  arama izni verilen bölgenin çok geniş bir alanı kapsadığına dikkat çekerek aramalar esnasında 700 bin civarında ağacın kesilmesi tehlikesi ile karşı karşıya olunduğu vurgusunu yaptılar...

İZNİK GÖLÜ DE TEHDİT ALTINDA...

Projede yine "muğlak" bırakılan bir diğer alan ise çıkartılacak çinko-bakır ve kurşun madenleri sonrasında ortaya çıkacak atık konusu... Bu madenlerin çıkartılması sonrasında ortaya çıkan "PASA" isimli atık çok ciddi bir asit  üretmekte ve bu asit doğaya en çok veren asit  grupları arasında.

Ve projede bu atığın derelere gitmeyeceği yapılacak depolara toplanacağı  sadece tek bir satır ile ifade edilmiş.Ancak teknik hiç bir detay verilmemiş.Kaç depolama alanı kurulacağı, burada hangi depolama yöntemlerinin/tekniklerinin/teknolojilerinin kullanılacağı ve belki de bu depolanma alanlarının sürdürülebilir işletme maliyeti noktasında hiç bir bilgi PROJE TANITIM DOSYASINDA yer almıyor.

Yine konunun uzmanları "PASA" atığının yapılmasının da işletme maliyetinin de çok yüksek rakamlar tuttuğunu belirterek bu depolama alanlarının yapılmaması yahıt "eksiklikler" ile yapılsa da yüksek maliyetler ile bu depolardak,i depolama işleminin süreklilik arz etmesinden büyük şüphe duyduklarını belirtiyorlar.

Projenin yakınında bulunan ve İznik Gölü'ne akan derelere bu atığın verilmesi tehlikesinin çok ciddi bir tehlike olarak karşılarında olduğunu söyleyen bölgedeki çevreci gruplar Türkiye'de bu yüksek depolama alanı maliyetleri nedeniile zaten genelde atıkların akarsulara nırakılarak çevre felaketlerine sebep olunduğunu ve aynı şeyin İznik Gölü'nde de yaşanmasından korktuklarını dile getiriyorlar.

PROJE İÇİN ÇED ARPORUNA GEREK YOKMUŞ!

Kamuoyunda böylesi tedirginlik yaratan ve kapsadığı alan, proje için gerçekleşecek arama çalışmaları sürecinde kesilmesi muhtemel yüzbinlerce ağaca rağmen Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün verdiği karar da son derece çarpıcı...

Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Mehmet Ersan Aytaç'ın "e-imzası" ile verilen görüşte proje için ÇED RAPORUNA gerek olmadığı belirtildi!

Verilen belgede il müdürlüğünün teknik ekiplerinin başvuru dosyasını icelediği ve bölgede Karotlu Sondaj Yöntemi ile IV.Grup Maden Arama Faaliyetinin gerçekleştirileceğinin anlaşılması üzerine ÇED raporu alınması gereken projelerin dışında kaldığının belirlendiği ifade edildi.

İl müdürlüğünün görüş yazısının son kısmındaki "Bu yazının bir görüş niteliğinde olduğu ve herhangi bir izin yerine geçmediği" ibaresi ise dikkat çekti.

BELEDİYE BAŞKANI:SADECE SONDAJ

gazzetta9.com olarak ulaştığımız İznik'in AKP'li Belediye Başkanı Kaan Mehmet Usta ise  konu hakkında soru sorduğumuzda öncelikle "Şu an için madden ruhsatı verilmedi sadece etüt için izin alınmış konuyu takip ediyoruz şuan için bu konuda bir görüşme yapmam uygun olmaz" yanıtını  verdi.

Bunun üzerine kendisine Proje için Enerji veTabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü IV.Grup  Arama Ruhsatı belgesini göndermemiz ve konunun uzmanlarının bu ruhsat ile arama esnasında firmanın maden bulduğu her yerde maden çıkartabileceği bilgisini verdiğini ifade ettiğimizde "Sadece sondaj" diyerek daha fazla konuşmadı.

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..