Özel Haber

img

ANADOLU AJANSI YABANCILARA MI SATILIYOR?

gazzetta9.com

Celal Eren ÇELİK

27 Mayıs tarihli SÖZCÜ Gazetesi'ndeki köşesinde Anadolu Ajansı'nın Genel Kurulu'nun ikinci kez ertelendiğini yazan ve bu ertelemenin yaklaşan İstanbul seçimleri ile alaksı olup olmadığını ve bir siyasi "erteleme" kararı verilip verilmediğini sorgulayan usta gazeteci  Çiğdem TOKER'in bu yazısı oldukça ses getirmişti.

Toker yazısında "31 Mart gecesi saatlerce veri akışını kesen AA'da garip gelişmeler var" ifadelerini kullanmıştı...

Doğru,AA'da garip gelişmeler var,ancak kulislere düşen bir bomba iddia yaşanan "ertelemenin" siyasi değil "ekonomik" nedenlerden kaynaklı olabileceğini göstermekte...

Bilindiği gibi Anadolu Ajansı kuruluş yapısı itiariyle sadece bir haber ajansı deği ve "Anonim Ortaklık" statüsünde bir şirket...

Şirketin hisseleri konusunda ise  2014 yılına kadar ciddi sorunlar yaşanmaktaydı.Anadolu Ajansı kurulurken ajansa ortak olan pek çok kişiye  ve mirasçılarına yani hisse sahiplerine ulaşılamadığı için AA şirket olarak yapması yasal zorunluluk olan genel kurulunu toplayamama tehlikesi yaşamaktaydı.

Ayrıca var olan hisseler de her Genel Müdür değiştiğinde yeni genel müdür tarafından Genel Müdürlük makamı adına devralınmaktaydı.

İşte 2014 tarihinde tüm bu kargaşanın önüne geçebilmek adına gerekli yasal düzenleme yapılarak şirketin hisseleri Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'nden şirketin tüzel kişiliğine devredildi.

Ancak Anadolu Ajansı'nın "özerk yapısının" korunabilmesi adına devet hisselerin yarıdan fazlasını almadı.Yani Anadolu Ajansı'da devlet hakim hissedar konumunda değil...

Şu anda Hazine Anadolu Ajansı'ndaki hisselerin %35'ine sahip ancak bu azınlık hisse ile devlet siyasi baskılar ile Yönetim Kurulunu AKP'ye yakın isimlerden oluşturarak AA'nın özerk ve tarafsız yapısını fiilen sona erdirmiş hatta konu ile ilgili Avrupa Parlamentosu da tahkikat gerçekleştirmişi.

Şimdi gelelim kulislerde dolaşan son habere...

Güvenilir kaynaklar tarafından Anadolu Ajansı'nın devlete ait olan hisselerinin Almanlara satışının gündemde olduğu ve anlaşma noktasında çok büyük ilerleme kat edildiği belirtilirken, bu noktada bir başka yabancı yatırım grubunun da son anda devereye girdiği ifade ediliyor.

Yine iddialara göre satış kısa süre içerisinde tamamlanacak.AKP içerisinde bir grup AA'nın yabanıya satışına karşı çıksa da üst yönetim kademesinin satışa çoktan onay verdiği belirtiliyor.

Satışın hazinenin elinde olan hisselerin tamamını mı yoksa bir bölümünü mü kapsayacağı henüz netlik kazanmazken bedel konusunda da net bir bilgi yok.

Bu arada kulislerde AA'nın Genel Kurulu'nun da bu nedenle "ertelendiği" ve genel kurulun satış sonrası toplanmasının ve yönetimin de doğal olarak yeni hisse sahiplerinin de dahil olacağı biçimde oluşturulmasının planlandığı ifade ediliyor...

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..