Özel Haber

img

ADANA'NIN İSKİ'Sİ İCRALIK OLMUŞ!

gazzetta9.com-Araştırma

Celal Eren ÇELİK

Yerel seçimlerde CHP'nin Zeydan Karalar ile uzun süre sonra Büyükşehir Belediyesini kazandığı Adana'da bir önceki yönetim döneminde skandallar da ortaya yavaş yavaş dökülmeye başladı.

ADANA BÜYÜKŞEHİR SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ  FİNANSMAN MERKEZİ OLMUŞ

AKP yönetiminde olduğu süreçte yaşanan kötü yönetim ve  savurganlık nedeni ile Adana Belediyesi'nin bitçesi sürekli açık verir hale gelirken asli görevi şehrin su ve kanalizasyonu ile ilgilenmek olan Adana Büyükşehir Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, adeta Adana Büyükşehir Belediyesi'nin açıklarını finanse etme merkezi işlevi görmeye başlamış.

Bu finansman süreci ve Adana Büyükşehir Su ve Kanalizayon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Adana Büyükşehir Belediyesi'ne sürekli kendi bütçesinden 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na aykırı hareket ederek borç vermesi sonrası Adana Büyükşehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü son kertede kendisinin de ekonomik bir krizle karşıya kaldığı ortaya çıktı.

ADANA BÜYÜKŞEHİR SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İCRALIK OLMUŞ!

Adama Büyükşehir Belediyesi'ni finanse ederken kendi mali durumunu içinden çıkılmaz hale getiren Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müürlüğü'nün bu nedenle içine girdiği mali kriz nedeni ile asli görev alanında kendisine hizmet sağlayan firmalara ödeme yapamaz hale geldiği ve pek çok firma tarafından icraya verildiği ve icralık olduğu ortaya çıktı.

Yaşanan bu  rezalat ise 2017 Sayıştay Raporuna "Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde yapılan incelemelerde, İdarenin bağlı bulunduğu Adana Büyükşehir Belediyesi’ne sürekli borç vermesi ve 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na aykırı hareket etmesi neticesinde bazı yüklenicilere yapması gereken hakediş ödemelerini zamanında yapamadığı ve bu nedenle açılan icra takip davaları neticesinde vekalet ücreti ve faiz ödemek zorunda kaldığı görülmüştür." ifadeleri ile yansıdı.

Yani Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü hem icralık oluyor, hem de Adana Büyükehir Belediyesi'ni finanse etmek için kendi asli işlerini ve bu alandaki ödemelerini yapamaz hale geldiği de, icralık olduğu davaları kaybederek üzerine bir de Adanalıların paraları ile faiz ve vekalet ücreti ödendiği de böylece Sayıştay roporları ile kanıtlanmış oldu.

CHP'li yeni Başkan Zeydan Karalar'ın geçtiğimizde gündeme gelen "Millete hizmet edebileceğim bir belediye bütçesi yapıncaya kadar, işimize yaramayan, işe gelip gitmeyen, bize PKK’lı diyen, hatta işe son 6 ayda giren çalışanlarla yollarımızı ayıracağız"  açıklaması sonrası Adana Büyükşehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nde bir operasyon da yapıp yapmayacağı ise merak konusu...

 

 

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..