Dosya Haber

img

YEŞİL AHTAPOT-2.BÖLÜM: "ENSAR VAKFI"

*Türkiye’de özellikle yurtlarında kalan küçük çocuklara uygulanan cinsel istismar vak’aları ile hafızalarda yer eden ancak bu toplumda infiale yol açan hadiselere rağmen cezalandırılmak bir yana dönemin AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI  Sema Ramazanoğlu Karaman’da Ensar Vakfı’na bağlı bir yurtta yaşanan cinsel istismar olayı hakkında “Bir kereden bir şey olmaz” sözleri ile adeta bu elim olay meşrulaştırılmış ve üzeri örtülmüştü.

*Daha sonraki süreçte ise kamuoyu ENSAR VAKFI’na verilen yurtları bakanlıklar ile vakıf arasında imzalanan protokolleri hayretler içerisinde izlemişti…

*Peki neydi bu ENSAR VAKFI’nın özelliği? Bu vakfı kimler kurmuştu, bugün kimler yönetmekteydi, yöneticilerinin ilişkiler ağı nasıl şekilleniyordu ve neden bu vakfa kimse “Dokunamıyordu”

Neden vakfın resmi internet sitesinde ne kurucuları,ne vakıf senedi, ne de yönetim kurulu ile ilgili en ufak iz yoktu?

*İşte gazzetta9.com da dün kapağını kaldırdığımız Siyasal İslamcı STK ve VAKIF’ları anlatan YEŞİL AHTAPOT dosya haber serimizin 2. bölümünde bugün ENSAR VAKFI’NI mercek altına alacağız…

1979’DA ÇIKILAN YOL…

Ensar Vakfı 1979 yılında Milli Görüş ekolünün Erbakan önderliğinde  Milli Selamet Partisi ile önce Ecevit ile kurduğu CHP-MSP koalisyonu,sonrasında ise 1977’de katıldığı Milliyetçi Cephe koalisyonu ile hükümet içerisinde kendisine yer bularak Türk siyasal hayatında kendisine giderek daha etkin hareket sahası açtığı bir siyasal iklimde kuruldu.

Vakıf misyonunu “Ensar Vakfı; insani değerlere bağlı bir nesil yetiştirmek amacıyla, nitelikli akademik çalışma ve sürekli proje geliştirerek, özelde gençler olmak üzere toplumun tüm sosyal katmanlarına eğitim, yayın, organizasyon faaliyetleri ile hizmet sunan bir vakıftır.” Şeklinde açıklarken, vizyonunu ise “Din ve değerler eğitimi alanında ulusal ve uluslararası düzeyde, değerlerine bağlı, entelektüel birikim ve akademik başarısıyla gelecekte söz sahibi olacak en yetkin vakıf olmak” olarak belirtmişti…

1979 yılında ENSAR VAKFI’nı kuran pek çok ismi daha sonraki yıllarda özellikle de Türkiye’de 12 Eylül Askeri darbesi sonrası önü açılarak süreç içerisinde iktidara taşınan Siyasal İslam’ın etkisinin artması ile kamuoyu yakından tanıyacaktı…

BİR VAKIFTAN ÇIKAN İLİŞKİLER AĞI

1979-2011 yılları arasında Vakfın başkanlığını kesintisiz olarak sürdüren isim Ahmet Şişman’dır…

19 Eylül 1994 tarihinde Hekimler Birliği Vakfı Başkanı Dr. Yakup Yönten ve Tufan Mengi'nin öncülüğünde kurulmuştur.Gazetenin adı “YENİ ŞAFAK” tır.Vakıf gazeteyi ancak 1,5 ay çıkaratabildikten sonra maddi imkansızlıklar nedeni ile yayınlara ara vermiştir.Tam gazete tamamen kapanacağı esnada 2 iş adamı ortaya çıkarak gazeteyi satın alırlar…

Satın alma tarihi 23 Ocak 1995’tir…Bir önceki yerel seçimlerde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere pek çok büyükşehir belediyesini alan Refah Partisi,sisteme aykırı laiklik  karşıtı eylem ve söylemleri ile dikkat çekmekte,özellikle modernist çevreler ve ordunun giderek daha fazla baskısını hissetmektedir.

Bugünlerde Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan bu baskıya karşı seslerini duyurabilecekleri ve gerektiğinde kendilerine “kalkan” olabilecek bir “medya yapılanmasını” zaruri görerek ilk olarak 24 Temmuz 1994’te Kanal 7’yi kurdurtmuş ama bir de günlük gazeteye sahip olunması gerekliliğini vurgulamıştır.

İşte bu 2 iş adamının YENİ ŞAFAK’ı satın almasının arkasındaki asli neden budur ve bu 2 iş adamı ENSAR VAKFI’nın kurucu başkanı Ahmet Şişman ile kurucu üyelerden Mahmut Kış’tan başkası değildir.

Daha sonraları ise gazete önce tamamen Mahmut Kış’ın kontrolüne geçecek,ardından Erdoğan Ailesi’ne belki de ilk olarak “tam detek” veren büyük sermaye grubu olan Albayrak Ailesi’ne satılacak,Albayrak Ailesi ise AKP döneminde aldığı devlet ihaleleleri ile milyar dolarlık olacaktır.

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA UZANAN YOLUN BAŞI…

Kuruculardan bir diğer isim olan Kadir Topbaş ise ilerleyen yıllarda önce 1994-1998 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı olmuş,1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanı ve en nihayetinde 2004-2017 arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak karşımıza çıkmıştır.

BAKANIMIZ DA VAR VEKİLİMİZ DE…

Vakfın bir diğer kurucusuna geçiyoruz şimdi… Ömer Dinçer. Dinçer 2003-2007 yılları arasında Başbakanlık müsteşarlığı görevinde Erdoğan’a en yakın ekip içerisinde yer almıştır.AKP’nin en etkin bakanlarından birisi olan Dinçer, 2009-2011 arası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 2011-2013 yılları arasında Milli Eğitim Bakanıdır…

Gelelim bir başka AKP vekili olarak karşımıza çıkacak “kurucu” isme…Feyzullah Kıyıklık.Kendisini AKP iktidarı döneminde Eski Bağcılar Belediye Başkanı, Ak Parti İstanbul Milletvekili olarak görmekteyiz.

JET HIZI İLE ZENGİNLEŞEN VAKIF KURUCUSU…

AKP döneminde yıldızı parlayan ve Türkiye’nin en büyük GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIK şirketi olarak borsaya kote olan ve devasa bir şirketler topluluğuna dönüşen TORUNLAR GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI’nın sahibi Aziz Torun ise vakfın bir başka kurucu üyesi.

Torunlar 1996 yılına kadar orta ölçekli bir firma iken Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı seçildiği 1994 yılından hemen sonra adeta “Şaha kalkıyor”…

Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini ise uzun zaman 58. Ve 59.Hükümetlerde Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Ali Coşkun yapıyor!

Şirket 1996-2008 yılları arasına ardı ardına devasa işler alıyor ve bir holding görünümüne bürünüyor.

Aziz Torun’un en önemli özelliği ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı olup birlikte futbol oynaması!

BİR VEKİL DAHA

Meclis’in 22. Dönem milletvekili seçimleri gerçekleştirildiğinde ise ilk kez Meclis’e İstanbul Milletvekili olarak giren ve daha sonra 23.dönemde de Sivas milletvekili olarak vekilliğe devam eden,AKP Dış politikalarında önemli bir isim olarak Türkiye’yi NATO PARLAMENTERLER ASAMBLESİ’nde temsil eden bir isim vardır: Mehmet Mustafa Açıkalın…

İşte bu Mehmet Mustafa Açıkalın’ı da ENSAR VAKFI’nın kurucular listesinde görmekteyiz…

BÜYÜK “FİLM”…

“Türban” kavramını Türk toplumunun gündemine “Siyasal bir ideolojik içerik” ile sokan kişi olan Şule Yüksel  Şenler verdiği konferanslar yanında yazdığı kitaplar ile de 70’li yıllarda özellikle MSP tabanında büyük etki yaratıyordu.

Şenler’in pek çok büyük katılımlı toplantısını ise organize eden Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yağtığı MSP İstanbul Gençlik Kolları’ydı.Ancak Şenler sadece konferanslar ile yatinmemişti.Ve daha fazla kitleye ulaşmak ve ideolojik fikirlerini anlatmak üzere kitaplar yazmaya başladı.

İşte bu kitaplardan belki de en önemlisi “HUZUR SOKAĞI” isimli romanıydı… Bir süre sonra bir gelişme oldu… Bu roman özellikle muhafazakar kitleye daha da etkin biçimde ulaşmalıydı. O yıllar Türkiye’de ailece sinemaya gitme kültürünün,açık hava sinemalarının yaygın olduğu bir dönemdi.

Bu esnada sessiz sedasız bir şirket kuruluyordu:”ELİF FİLM” Elif Film’in ilk işi işte Şule Yüksel Şenler’in bu “HUZUR SOKAĞI” ismini taşıyan romanını film yaparak çok daha geniş kitlelere sinema ile ulaştırmak oldu.

Peki bu şirketi kim kurmuştu? Şirket birkaç ortaklı olsa da ana pay ve projenin öncüsü Ali Osman Emirosmanoğlu ismiydi.Bu isim İmam Hatip Lisesi yıllarında muhafazakar kesimin önde gelen yazarlarından Yeni Şafak Köşe yazarlığı ile kamuoyunun daha da yakından tanıdığı Hayrettin Karaman’ın öğrencisiydi.

Hatta Hayrettin Karaman ELİF FİLM’in kuruluşunda sermaye bulunabilmesi için ön ayak bile olmuştu. Ha bu arada Hayrettin Karaman’ın da Yeni Şafak Gazetesi’ndeki köşesinden yazdığı yazıda verdiği fetvada ''rüşvet alana haramdır, verene caizdir'' ifadelerini kullanarak hafızalarımıza kazındığını ve bu fetvayı veren Karaman’ın Yüksek İslam Enstitüsü mezunu bir İlahiyat profesörü olduğunu bir dip not olarak ekleyelim..

“SERMAYE KAPIŞMASINDAN” GELEN KURUCU…

Evet gidiyoruz 2000 yılına… 2000 yılında Fazilet Partisi içerisinde başını Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül’ün çektiği “Yenilikçi” ekip Necmettin Erbakan’a karşı bayrak açarken parti içi sermaye gruplarının da çatışmasının ve güç mücadelesinin yaşandığı bir sürece girilmiştir.Bu “Yenilikçi” kadroya destek veren iş adamları MÜSİAD kanalı ile çoğalınca Erbakan ve kurmaylarının karşı hamlesi gecikmez ve kendilerini destekleyen iş adamlarında  “Anadolu Aslanları İş Adamları “ASKON” adı ile bir iş adamları derneği kurdurulur.

Ancak 2002 ile başlayan AKP iktidarı sonrasında ASKON da adeta evrim geçirecek ve son geldiği noktada başkanının Erdoğan’a “Bizim Saadet Partisi ile alakamız gerek yok lütfen Genel Kurulumuzu şereflendiriniz” tarzında yazdığı mektupla AKP ve Erdoğan’a tam biatını göstermiştir.

İşte ASKON’un bu AKP’ye “tam biat” sürecindeki evriminin mimarlarından bir tanesi de Ahmet Karagöz olmuştur.AKP iktidarı ile zenginliğine zenginlik katan ZİRVE GRUP’un sahibi olan Ahmet Karagöz halen ASKON AR-GE KOMİSYONU Başkanlığı görevini yürütmekte…

Ve tabii Ahmet Karagöz de ENSAR VAKFI'nın kurucular listesinde...

ENSAR’DAKİ ÜLKER DAMGASI…

2017 yılının Temmuz ayında üzeri hemen örtülen bir haber ajanslara düştü…Çeşme Belediyesi hiçbir ihale yapmadan  ve “para almadan” ambalaj atıklarını toplama işini bir “VAKFA” vermişti… Vakfın ismi TÜKÇEV’di… Vakfın başkanı ise ENSAR VAKFI kurucu üyesi İsmail Bacacı!

Peki bu TÜKÇEV’de başka kimler var? Ülker’in sahibi Yıldız Holding bünyesindeki üst düzey yöneticilerden başta İbrahim Taşkın,Yıldız Holding şirketi olan POLİNAS PLASTİK A.Ş yöneticisi Mehmet Köse, ÜLKER ÇİKOLATA A.Ş’den ünlü iletişimci Ali Atıf Bir,yine Yıldız Holding kuruluşu olan Bizim Toptan Satış Mağazaları A. Ş.’den Nevzat Ceylan, ve Önem Gıda San.A.Ş üst düzey yöneticisi Ömer Faruk Sevgili…

Peki efendim nedir bu vakıftaki ÜLKER AĞIRLIĞI derseniz, ENSAR kurucusu İsmail Bacacı aynı zamanda ÜLKER bünyesindeki Bahar Su’nun üst düzey yöneticisi.Bahar Su özellikle SAKA SU marklası ile AKP’li belediyelere yaptığı yüksek miktarlı satışlar ile biliniyor…

ENSAR’DAN DEVLETİN TEPESİNE “DÜNÜR” OLAN YOL…

Efendim Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi “AKP’li meşhurların çocuklarının” gittiği okul olarak bilinmekte… Bilal ve Burak Erdoğan da bu okulun mezunlarından.Bu okulda okurken Bilal ve Burak Erdoğan kardeşlerin en yakın arkadaşlarından bir tanesi de Mehmet Sarımermer…

Okulun en büyük bağışçılarından bir tanesi de bu Mehmet Sarımermer’in amcası Abdullah Sarımermer…

Sarımermer ailesi Kayserili bir aile… İşte Burak ve Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşı Mehmet Sarımermer’in amcası ve ismini aldığı kişi olan Mehmet Sarımermer de ENSAR VAKFI kurucularından…

Peki “yeğen” Mehmet Sarımermer’i nasıl görüyoruz yıllar sonra dersiniz? Kendisi Abdullah Gül’ün damadı olup, amcasının kurucusu olduğu ENSAR VAKFI’na Başkan Yardımcısı oluyor.

EĞİTİM SEVDALISI BİR FUTBOLCU…

1970’li yıllarda Türk futbolunda Trabzonspor fırtınası eserken Trabzonspor’da genç bir oyuncu dikkat çekmektedir…Mehmet Ata Özer…

Futbolu bıraktıktan sonra kendisini eğitime adayan Mehmet Ata Özer,İstanbul’da uzun yıllar Şehremini Lisesi Müdürlüğü yaparken bir süre sonra, AKP iktidarının 2. Döneminden hemen sonra-2007 seçimleri- ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanır.

2009 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından görevinden alınan Özer’in yeni adresi FETÖ ile ismi sıklıkla anılan Doğa Okulları olacaktır.

Doğa Okulları el değiştirme sürecinde gazeteci Mahmut Övür’ün köşesindeki ifadeleri ile “FETÖ'den gözaltına alınan, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı, ve Doğa Koleji’ni satın alan Netal Yapı firmasının sahibi Ömer Saçaklıoğlu'nun da ortağı Aydınlı İnşaat'ın sahibi ÖmerFaruk Kavurmacı ile bir ilişkisi var mı?” sorusu sıklıkla sorulmuştur.

İşte bu Doğa Okulları’na Genel Müdür Başdanışmanı olan Mehmet Ata Özer ENSAR VAKFI’ nın  kurucularından bir tanesidir.

BEYOĞLU’NDA BİR İLGİNÇ “VAKIF”

Ve şöyle bir başka vakfa bakacağız şimdi…Vakfımızın adı Beyoğlu Kültür Vakfı

Kurucuları “ilginç”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yerli otomobil için babayiğit ararken” Yerli Otomotiv yapımına talip olan KANCA OTOMOTİV A.Ş’nin sahibi KANCA AİLESİ’nden İbrahim Kanca…

AKP’ye yakınlığı ile bilinen İstabul Müteahhitler Derneği başkanı Mehmet Cansızoğlu…

Milli Görüş'ün önemli isimlerinden, Saadet Partisi İstanbul İl Disiplin Kurulu Başkanı Eczacı Mustafa Aydıner…

Liste böyle uzayıp giderken içlerinden bir tanesine takılıyor gözümüz... Bu isim “kurucu” üyelerden Muhsin Kalaycı…

Evet o Muhsin Kalaycı,ENSAR VAKFI’nın da kurucu üyesi… Beyoğlu Kültür Derneği’ne en büyük destek kimden? Tabii AKP’li Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan;’dan…Demircan’ı nerede görüyoruz? ENSAR VAKFI Yönetim Kurulu’nda!

BİLAL ERDOĞAN’IN “EŞİMDEN SONRA EN FAZLA GÖRÜŞTÜĞÜM KİŞİ” DEDİĞİ BAŞKAN…

Peki efendim ENSAR’ın şu anki başkanı kim?İsmail Cenk Dilberoğlu? Peki kendisini nerede görüyoruz? Kendisi ENSAR VAKFI başkanlığı sonrasında THY Yönetim Kurulu üyeliğine atanıyor...Halen bu görevde…

Kendisi hakkında Bilal Erdoğan “Eşimden sonra en çok görüştüğüm kişi” demekte…

BU GÜNDEN DEĞİL,GEÇMİŞTEN GELEN “GÜÇ VE DOKUNULMAZLIK”

Evet “ENSAR VAKFI’na neden dokunulamıyor?” diye sorarken vakfın “bugününe” bakmak bizi hiçbir yere götrmüyor… Zira bugün vakfın yönetimi zaten AKP’ye tam biat eden adeta "atanmış" kişilerce yürütülüyor.Ancak vakfın “dokunulmazlığı” geçmişteki kurucu kadrolar ve o kadroların bugün geldikleri etkin konumlardan kaynaklanmakta…

İşte bu sebepledir ki Vakfın bu “güçlü” kurucuları, Vakfın ismi tecavüz skandalları anıldığı için resi internet sitesinde yok…

ENSAR’A PARA YAĞIYOR…ENSAR VAKFI son dönemde özellikle başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu’nun çok yakın arkadaşı olan Bilal Erdoğan’ın vakfı TÜRGEV ile ortaklığı sonrasında adeta “desteğe” boğuluyor.Sadece 2016 yılında MEB 6 yurdu ENSAR VAKFI’na devrediyor. ENSAR VAKFI, 2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden tam 29.8 milyon TL yardım alıyor… (Kaynak:Çiğdem Toker)İşte ENSAR VAKFI, işte YEŞİL AHTAPOT’un ENSAR koluna neden dokunulamadığı…

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..