Siyaset

img

TÜRKİYE'NİN BARZANİ'YE GÖNDERDİĞİ MASKELER,PKK UZANTISI DSG'YE Mİ GİTTİ?

gazzetta9.com

Celal Eren ÇELİK

CORONA salgını sürecinde Türkiye'de pek çok hastahanede dahi maske sıkıntısı yaşanırken AKP iktidarının Dünya'nın pek çok noktasında "Hibe" şeklinde tıbbi yardım kitleri göndermesi uzun süredir eleştiri konusu olmakta...

Bu "Hibe" yardımlar çerçevesinde Türkiye''de ilk ölümlü Corona Virüs vak'asının açıklandığı 17 Mart tarihinden hemen 2 gün sonra Türkiye,Türk Kızılay'ı vasıtası ile Kuzey Irak'a yüklü miktarda maske yardımı yapmıştı.

Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ve Türk Kızılay Irak Delegasyonu Başkanı Murat Özgüven, Erbil Valisi Ferset Sofi'yi ziyaret ederek Mesut Barzani kontrolündeki Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne 30 bin maske teslim ederek önemli bir yardımda bulunmuştu.

Hatta Kızılay'ın Türkiye'de maske sıkıntısı yaşanırken yaptığı bu yardım uzun süre eleştirilere de neden olmuştu.

Dün ise Corona salgını nedeni ile Türkiye'den maske ihtiyacını yardım alarak karşılayacak durumdaki Kuzey Irak'taki Barzani hükümetinin PKK'nın Suriye'deki kolu olan DSG'ye maskeleri de kapsayan tıbbi  destek pakedi gönderdiği ortaya çıktı...

Sureye'deki PKK uzantısı DSG güçlerinin komutanı olan Mazlum Abdi ya da Türk kamuoyunun yakından tanıdığı ismi ile Mazlum Kobani bir açıklama yaparak tıbbi destek vermeleri konusunda Kuzey Irak Yönetimi ve Neçrivan Barzani'ye teşekkür etti.

DSG Komutanı Mazlum Kobani açıklamasında "Korona virüsünü tespit etmek için tıbbi test talebimize derhal ve cömertce yanıt veren Kürdistan Bölgesi Başkanı Kak Neçirvan Barzani'ye teşekkür ediyorum”ifadelerini kullandı.

Mazlum Kobani bu beyanları resmi Twitter hesabından paylaştığı gibi açıklamaları Rudaw,Ortadoğu News gibi PKK'ya yakınlığı ile bilinen  haber sitelerinde de yer aldı.

Türkiye'nin Barış Pınarı Hareketı'nın hemen öncesinde ABD Başkanı Donald Trump'un Beyaz Saray'da Mazlum Kobani'yi kabul etmesine Türkiye sert tepki göstermiş ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun DSG'nin terörist örgüt olduğunu ve bu örgütün liderinin Beyaz Saray tarafından kabul edilmesinin iki ülke ilişkisine ciddi zararlar vereceğini belirtmişti.,

Mazlum Kobani her konuşmasında Suriye'de kontrol ettikleri bölgeyi Batı Kürdistan olarak tanımlarken, Türkiye'nin "MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ" olarak gördüğü Suriye'nin Kuzey ve Doğusundaki bölgelere saldırmaması ve Suriye'den çekilmesini talep etmiş ancak bu şartlarda Türkiye ile anlaşabileceklerini açıklamıştı.

Şimdi akıllara gelen soru ise daha 1 ay öncesinde tıbbi malzeme konusunda Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyan Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetiminin nasıl olup da DSG güçlerine bu yardımı sağladığı...

Ama daha da önemli olan ve akıllardaki asıl büyük soru işareti ise Türkiye'den Barzani yönetimine yardım olarak gönderilen maskelerin Barzani yönetimi tarafından Türkiye'nin "TERÖR ÖRGÜTÜ" olarak tanımladığı ve PKK'NIN UZANTISI olan DSG güçlerine verilip verilmediği.

Türk Dışişlerinin bu konuda nasıl bir tavır takınacağı ise merakla bekleniyor...

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..