Siyaset

img

KIZILAY-ENSAR-TÜRKEN ÜÇGENİNDE YENİ SKANDAL!

 

gazzetta9.com

Celal Eren ÇELİK

Geçtiğimiz aylarda gazzetta9.com'un ortaya çıkarttığı BAŞKENT DOĞALGAZ A.Ş'nin KIZILAY üzerinden ENSAR VAKFI'na yaptığı 7 milyon 925 bin Dolar'lık bağış skandalı haberi ülke gündemine oturmuş ve çok tartışılmıştı.

Bu skandalın ortaya çıkması ve kamuoyundan gelen tepkiler üzerine ENSAR VAKFI bir açıklama yaparak paranın ABD merkezli olarak kurulan yandaş TÜRKEN VAKFI'na Manhattan'da yurt yapımı için gönderildiğini açıklamıştı.

Ancak olayın peşini bırakmayan CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın ulaştığı yeni belgeler bu açıklamanın da yalan olduğunu ortaya çıkardı.

ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi’nden (IRS) nin verilerine göre ABD'de kurulmuş olan TÜRKEN VAKFI'na ENSAR VAKFI'ndan gönderilmiş bir 8 milyon Dolar yok ama bu vakfa gelen çok daha büyük miktarda bir bağış/hibe rakamı söz konusu...

ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi’Temmuz 2018-Haziran 2019 arası finansal raporlarına göre TÜRKEN VAKFI'na tam 22 milyon 845 bin 437 dolarlık bağış ve hibe geliyor.

Bu hibelerin 22,845,437 Dolarlık kısmı yani neredeyse tamamı tek bir kişi ve hesaptan gönderilmiş.

ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi resmi verileri ve belgeler ile Kasım 2018-Şubat 2019 arasında her biri 2 milyon dolardan toplam 8 milyon dolar tutarında dört farklı havale yapıldığını gösteren dört dekont yayınladığı bu dekontların gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı.

Bu durumda ortaya ya ENSAR VAKFI'nın bahsedilen 8 milyon doları hiç ABD'ye göndermediği, yahut açıklanan 8 milyon Dolardan çok daha fazla bir rakam olan 22.8 milyon Dolarlık bir bağışı TÜRKEN VAKFI'na yaptığı ortaya çıktı.

Son gelişmeler sonrasında ENSAR VAKFI'nın nasıl bir açıklama yapacağı ise merak konusu...

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..