Özel Haber

img

TÜRGEV'E KIYAK YAPAN İSİM THK'YA KAYYUM OLMUŞ!

gazzetta9.com-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Son dönemin en çok tartışılan kurumlarından bir tanesi olan ve geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınlarındaki yetersizliği ve kurum içerisindeki yolsuzluk iddiaları ile kamuoyunun gündemine gelen Türk Hava Kurumu'na hatırlanacağı üzere 3 kişilik bir kayyum heyeti atanmıştı...

Kamuoyunda pek çok tartışmayı da beraberinde getiren bu kayyum ataması sonrasında THK'nın 3 kayyum üytesinden birisi olarak kuruma atanan Abdullah Kaya'nın yolu ise, Erdoğan Ailesi'nin "gözbebeği" olan ve Bilal Erdoğan'ın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu TÜRGEV ile yollarının THK'ya kayyum yapılmasından  bir süre önce kesişiyor.

Abdullah Kaya'nın Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü olduğu dönemde TÜRGEV'e arazi tahsisi için bakanlığı seferber ettiği ortaya çıktı.

MALİYE BAKANLIĞI TÜRGEV İÇİN DEVREDE

Maliye Bakanlığı Milli Emrak Müdürü olduğu esnada Milli Eğitim Bakanlığı'na 13 Aralık 2013 tarihinde bir yazı yazan Abdullah Kaya Bursa'nın en kıymetli ve "rantabl" bölgelerinden Nilüfer'de TÜRGEV'e "HAZİNEDEN" arsa tahsis edilmesini istiyor ve istenilen arsayı da detaylıca anlatıyor.

Abdullah Kaya Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konu ile ilgili görüş isterken,Bursa/Nilüfer'de toplam 21 bin 577 met­re ka­re­lik ala­nın TÜRGEV "lehine" irtifak hakkı verileceğini belişrtiyor.

Bahse konu arazide daha önce Nilüfer Belediyesi'nin imara aykırı uygulama ile kamuyu 42 milyon TL zarara uğrattığı tespit edilmiş daha sonra bu zararın giderilmesi için arazinin ticaret alanı haline getirilmesi önerilmişti.Böylelikle oluşan kamu zararı giderilebilecekti.

Ama araziye TÜRGEV talip okunca adeta "akan sular" durdu ve Maliye Bakanlığı öneriyi dinlemedi.

Arazinin TÜRGEV'e tahsisi için Maliye Bakanlığı-Milli Eğitim Bakanlığı ve Bursa Valiliği adeta seferber oldu ve evrak resmi işleme konuldu.

Tüm bu yaşanan gelişmelerin baş aktörü ise bugün Türk Hava Kurumu'na kayyum olarak atanan Abdullah Kaya oldu.

O dönem bunu haber yapan ise SÖZCÜ GAZETESİ olmuştu.

DİĞER KAYYUMLAR DA "ENTERESAN"

Öte yandan THY'ye atanan diğer iki kayyumun da enteresan AKP bağplantıları var...

Mesela bugün THK'ya atanan kayyum heyetinin başında olan Cenap Aşçı, 2011 ve 2015 yıllarında 2 kez AKP Milletvekili olmak için aday adayı oldu ama AKP kendisini aday yapmadı.

Cenap Aşçı belki vekil olamadı ama Ahmet Davutoğlu kendisini seçim hükümeti kurduğunda dışarıdan Gümrük ve Ticaret Bakanı yaptı.

THK'ya kayyum olarak atanan 3.isim olan Adnan Zewngin ise AKP'nin iktidara geldikten sonra delik deşik edilip yüzlerce kez değiştirilen ve "Adrese teslim ihale" iddialarının odağında olan Kamu İhale Kurumu'nun tam da AKP'nin iktidara geldiğği 2002 yılında Başkan Vekilliği görevini yürütüyordu.

Milyarlarca liralık "Kamu İhalelerindeki" en yetkili isim 2002 sonrası uzun süre Adnan Zengin olmuştu ve Adnan Zengin de kısa süre önce Türk Hava Kurumu'na kayyum olarak atandı.

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..