Özel Haber

img

KAMU KURUMLARINDA PERSONEL SERVİSİ KALKIYOR!

gazzetta9.com-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Devlette başlayan "kemer sıkma" politikası kamu personelini de vuracak.Devletteki makam aracı saltanatına karşı hiç bir tasarruf önlemi alayan ekonomi yönetimi, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Genel Müdürlüğü tarafından kamu kurumlarına gönderilen bir yazı ile "personel taşıma servisi" uygulamasına son verilmesi yönünde çalışma yapılması istendi...

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Genel Müdürlüğü'nün Naci Ağbal imzası ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına 27.02.2020 tarih ve 29408908-100.00-E.801 Sayı numarası ile gönderdiği yazının "Konu" bölümünde ise "Personel Servisi" ibaresi yazıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazı "05/01/1961 tarihli ve 237 sayılı Taşıt Kanununun 7 nci maddesinde kamu idarelerinin
personeline şartları yerine getirilmek kaydıyla personel servisi sağlayabileceği düzenlenmiştir." ifadeleri ile başlarken, gelinen noktada kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yapılan değperlendirmede artık şehirlerde toplu ulşım sistemlerinin tam bir bütünlük ve verimlilik içerisinde çalıştığına dikkat çekildi.

Yapılan maliyet hesaplamalarında personel servisi ile yapılan taşımalarda kuş uçuşu olarak dikkate alınmaksızın 30 kilometreyi aşan personel servisi hatlarının maliyetleri dah da arttırdığı ifade edildi.

Bahse konu yazıda bugüne dek çeşitli kamu kuruluşlarının personellerini servis ile taşıdığı, kimi kurumların ise hem personel servisi hem de şehiriçi toplu ulaşım kartı vererek bu ihtiyacı karşıladığının tespit edildiği ifade edilirken, yine pek çok kamu kuruluşunun personel servisi noktasında "araç kiralama" yöntemini kullndığına vurgu yapıldı.

Yazıda bundan böyle kamu kurum ve kuruluşlarında personel servisi uygulaması yerine personel ulaşımının şehir içi toplu taşıma kartı verilerek sağlanmasının mali açıdan daha uygun bulunduğu değerlendirilmesi yapıldı. 

Yazının sonuç bölümünde ise "Yukarıda yer alan açıklamalar çerçevesinde kamu idarelerinde çalışan personelin işe gidiş-
gelişlerinin personel servisi hizmeti ile sağlanması yerine kamu personelinin günlük gidiş-geliş yolmasraflarının şehir içi toplu taşıma kartı verilerek karşılanmasının kamu kaynaklarının etkili,ekonomik ve verimli kullanılması ilkesine daha uygun olacağı değerlendirilmektedir. Bununla birlikte idarenizin personel servisi temini işlerinin ekte yer alan rapor çerçevesinde tarafınızca yeniden
değerlendirilerek, personel servisi temini hizmet sözleşmelerinin bitim tarihlerinden sonra başlamak
üzere, personelin işe gidiş-gelişlerinde daha etkin ve ekonomik olan yöntemlerin tercih edilmesi
uygun olacaktır."ifadelerine yer verildi.

Öte yandan kamu kurumlarına personel servisi sağlayan ve bu alanda çok ciddi bir ekonomik kazanç sağlayan firmaların sözleşme sürelerinin tamamlanması sonrasında kararın uygulamaya konulmasının yazıda özellikle belirtilmesi dikkat çekti.

   

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..