Özel Haber

img

İŞTE İSTANBUL SEÇİMİ GERÇEKLERİ!

gazzetta9.com ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Yerel seçimlerin üzerinden 11 gün geçmiş olmasına rağmen AKP'nin itiraz üzerine itiraz yaparak adeta süreci "kilitlediği" İstanbul seçimleri ile ilgili gerçekler gün yüzüne çıkıyor.

AKP'nin itirazlarının odağına yerleşen ve seçimlerin yenilenmesi ve yeniden oyların sayımı noktasında "kilit" ilçe konumuna gelen Büyükçekmece'de gerçeklerin hiç de AKP'li yetkililerin anlattığı gibi olmadığı ortaya çıktı...

AKP, Büyükçekmece'ye usülsüz biçimde seçmen kaydı yapıldığı ve binlerce usülsüz oyun kullandığı, böylece gerek Büyükçekmece gerekse İstanbul Büyükşehir seçimlerini etkileyecek sonuçların ortaya çıktığı iddiası ile YSK'ya önce oyların tamamının yeniden sayılması yönünde başvuru yaptı.AKP'nin "oyların tamamının yeniden sayılması" talebi reddedilirken, AKP'nin yeni hamlesi Büyükçekmece üzerindeki iddialar nedeni ile İstanbul'da seçimlerin yeniden tekrarlanması  talebi oldu.

ANLATILAN FARKLI,GERÇEKLER FARKLI

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada kendisine çok güvendiğini belirttiği AKP'nin eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın kendisine "Boş arazilerde apartman varmış gibi gösterilerek, 2 katlı apartmanlar 4 katlı gösterilerek binlerce usülsüz seçmenin kaydedilip oy kullandırıldığı" bilgisini aktardığını ifade etmişti.

Ancak Büyükçekmece'de gerçeklerin hiç de böyle olmadığı ortaya çıktı...

Öncelikle Büyükçekmece'nin bir önceki seçimde seçmen sayısı yani 24 Haziran seçimlerinde 172 bin bu seçimler öncesi askıya çıkarılan seçmen listelerinde 174 bin...

Yani arada AKP'nin iddia ettiği gibi 21 bin "usülsüz seçmen" yok.Kaldı ki bu rakamlara dahi seçmen listeleri askıya çıktan sonra gerek AKP gerekse CHP itirazda bulundu. İncelenen itirazlar sonucu sadece 700 seçmenin o da "yeni seçmen oldukları" için yani bir önceki seçimde 18 yaşını doldurmamış ama bu seçimde 18 yaşını doldurup ilk kez oy verecek seçmen olduğu için listeye eklendiği tespit edildi.

YSK KARARI MALTEPE İLE BİRLİKTE VERECEK...

Bu arada herkes Büyükçekmece'ye kilitlenmiş haldeyken YSK'nın "teknik olarak" Maltepe'de yapılan yeniden sayım işlemlerinin tammalanması ile birlikte karar vereceği de ortaya çıktı.

Bu çerçevede Maltepe'de oyların yeniden sayımı devam ederken günlerdir sadece 2 heyetle sürdürülen çalışmalara 10 yeni heyet daha eklendi.

Maltepe'nin tamamında 1089 sandık var. İlçe ve Büyükşehir için verilen oylar yeniden sayılırken şu an sayımı tamamlanmayan 694 sandık kaldı.

İSTANBUL "SAHİPSİZ"...

AKP'nin itraz üzerine itirazda bulunarak süreci kilitlediği İstanbul seçimlerinin bu durumda olması İstanbul Belediyesi'ni de "Yönetilemez" hale getirdi.

İmamoğlu'na mazbatasının verilmemesi, eski başkan Uysal'ın da 1 Nisan itibariyle hiç bir imza yetkisine sahip olmaması nedeni ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yönetimi bürokratlara kaldı.Ancak bürokratların hiç bir kritik konuda imza yetkisi bulunmuyor.

Yani 20 milyonluk devasa bir megakent tam 11 gündür adeta "sahipsiz" ve yönetilemez durumda.

Bu "yönetilemezliğin" İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne iş gücü kaybıından doğan zararları ise şimdiden milyon liraları bulduı.

KANUN AÇIK: ÖNCE MAZBATA!

AKP'nin son olarak dikle getirdiği "Olağanüstü itiraz" söyleminin de hukuken şu an uygulanmasının fiilen mümkün olmadığı da ortaya çıkan bir başka gerçek.

Konu ile ilgili kanun maddesi "Olağanüstü itirazın" yapılabilmesi için bazı temel şartlar ortaya koyuyor.Bunların en başında ise seçim sonunda seçimi birinci olarak bitiren partinin adayına "mazbatasının verilmesi"

Yani "Olağanüstü itirazın" gerçekleşebilmesi için önce Ekrem İmamoğlu'na mazbatasının verilmesi gerekiyor.Sonrasında AKP "İl başkanı yahut seçime katılan adayı" vasıtası ile olağanüstü itiraz gerçekleştirebilmekte. Bu süreç de ilgili mahkemeye açılacak bir mahkeme ile birlikte başlıyor.Bu tip mahkeme süreçleri ise 6 ay-1 yıl arasında sürmekte.Konuyu inceleyecek hukukçu uzmanların bu süreç sonunda verecekleri rapora göre yeniden seçim yapılıp yapılmayacağı kesinleşiyor.

Eğer "yeniden seçim" kararı çıkarsa mazbata verilen belediye başkanından mazbatası alınarak yeniden seçim kararı veriliyor.

Yani AKP'nin bu itirazı da yapılan "Algı yönetimi" operasyonunun bir parçası ve hukuki zorlama...

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..