Özel Haber

img

İLKER BAŞBUĞ "BORU" DEMEDİĞİNİ KENDİSİ DE BİLMİYORDU!

gazzetta9.com

Celal Eren Çelik

Geçtiğimiz günlere damgasını vuran konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz eski Genelkurmay Bakanı İlker Başbuğ'un "26 Haziran 2009'daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkâr olur" açıklaması ve bu açıklamaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği sert yanıt oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbuğ'un açıklamasının hemen ardından yaptığı açıklamada "Meclis'i ve milletvekillerin aşağılayarak sadece darbe zihniyetine hizmet edilebilir. Bu boru göstermeye benzemez. Parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez" dedi.Ayrıca milletvekillerinden Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunmalarını istedi. Bu isteğin hemen arkasından ise AKP'li 6 milletvekili İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ve yıllar önce Ergenekon dalgaları esnasında adeta bir simge haline gelerek dillere pelesenk olan "BORU" tartışması yeniden Türkiye'nin gündemine otuırdu...

Ancak yıllardır kullanılan bu "Boru" ifadesinin hiç bir zaman kullanılmadığı,dahası bu ifadeyi kullanmadığını ilk başta eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da farketmediği ortaya çıktı...

ASLINDA BORU KELİMESİ HİÇ KULLANILMADI

Tartışmalarda odaknoktası olan "BORU" tanımlaması,Ergenekon dalgalarının en yoğun biçimde devam ettiği günlerde Poyrazköy'de ele geçirilen ve TSK'ya ait olduğu iddia edilen mühimmat içerisinde bulunan 5 adet boş law silahı konusunda dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 29 Nisan 2009 tarihinde basın mensuplarını bilgilendirdiği "Basın İletişim Toplantısına" atfediliyor.

Hatırlanacağı üzere o toplantıda Başbuğ önce mühimmat tanımını yaparak,sonrasında boş bir law silahını basın mensuplarına göstermişti...Bu toplantı tam olarak 2 saat 25 dakika 56 saniyelik biçimde Youtube'da izlenebilmekte.

Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ toplantının 18.15-22.07.dakikaları arasında law silahını anlatırken,18.16'da law silahını eline alarak"...Bunu..."diyor,ilk dinleyişte bu kısım "Boru" gibi anlaşılsa da aslında İlker Başbuğ "BORU" ifadesini hiç kullanmıyor...

Peki nasıl oluyor da İlker Başbuğ'un kendi ifadesine dahi bu  "BORU" ifadesi giriyor?

İşin bu tarafı ise gerçekten "TRAJİKOMİK"

SAVCI CİHAN KANSIZ "BORU" DEDİNİZ DİYOR BAŞBUĞ KABUL EDİYOR

BORU ifadesini İlkerBaşbuğ'a soran ise İnternet Andıcı kapsamında 6 Ocak 2012'de Cihan Kansız aynen "Yapılan açık kaynak incelemelerinde 29-4-2009 tarihinde yaptığınız basın toplantısında Poyrazköy’den çıkan mühimmatları boş lav silahlarından ibaretmiş gibi gösterme gayreti içinde olduğunuz, boş law silahını göstererek delillerin bütünü hakkında kara propaganda yapmaya çalıştığınız, yaptığınız basın açıklaması ile ilgili ulusal medya organlarında çıkan haberlerde söz konusu law silahlarının “BORU” olarak nitelendiği bu tabiri sizin kullandığınız yönünde haberlerin yapıldığı tespit edilmiştir.”şeklinde sordu...

Ama daha ilginç trajikomik olan yan ise İlker Başbuğ'un bu soruya verdiği cevap.Zira Başbuğ kullanmadığı bir ifadeyi cevabında kabul ediyoraynen “29 Nisan 2009 tarihinde karargâhta yapmış olduğum basın toplantısında, boş law silahları için ‘boru’ tabirini kullandığım doğrudur. Benim brifingdeki açıklamalarım kötü amaçlı değildir. Herhangi bir şekilde kara propaganda amaçlı bir hareket içerisinde olmadım. Benim burada komutan olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini koruma refleksi içerisinde bu açıklamaları yaptım. Bu olaydan sonra el bombalarına ve lawlara özel numara verme çalışmasına başladık” cevabını veriyor.

İşin buraya kadar olan kısmını Hürriyet Gazestesi Toygun Atilla imzası ile 16.01.2013 tarihli BORU DEMEMİŞ başlıklı haberde sayfalarına taşımıştı...

Peki İlker Başbuğ bu durumu nasıl fark etti ve sonrasında ne yaptı,neden "Ben bu ifadeyi kullanmamıştım" demedi?İşte bunu da ilk kez gazzetta9.com açıklıyor...

HAPİS ARKADAŞLARI UYARDI

Aslında İlker Başbuğ,tutuklanıp Silivri Cezaevine konulana kadar hala durumun farkında değil...

Ancak kendisinden önce Ergenekon kumpğası ile tutuklanarak hapse konulan subay arkadaşları,İlker Başbuğ dışardayken attığı her adımı,söylediği her bir sözü son derece büyük bir dikkatle dinliyorlar.

Ve İlker Başbuğ'un "BORU" ifadesini kullanmamsına rağmen bunu kabulo ettiğini tutuklanarak cezaevine konulduğu ilk gün subay arkadaşları kendisine söylüyor.

Hapisteki subay arkadaşları Başbuğa "Bu sizin değil Sn.Deniz Baykal'ın ifadesi" diyorlar... (Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal law silahını "Boş boru" olarak tanımlamıştı)

Arkadaşlarının bu yanlışı ifade etmesi ile birlikte hala "BORU" İFADESİNİ, KULLANDIĞINI SANAN VE BUNA KENDİSİ DE İNANAN İlker Başbuğ kısa süreli bir şok geçirdikten sonra,açıklamasını kontrol ettiriyor ve gerçeği anlıyor.

Ancak Başbuğ o dönemde mahkemede ifade vermeyi reddettiği için bu hatayı düzeltme şansı da olmuyor ve "BORU" kelimesi Ergenekon ve İnternet Andıcı sürecinin bir simgesi olarak İlker Başbuğ'un üzerine yapışıyor...

İlker Başbuğ'un daha sonra gündeme geldiğinde ise neden bu konudsa açıklama yapmadığı bir muamma...

Ancak ülke tarihine kara bir lşeke olarak geçen Ergenekon,Balyoz ve İnternet Andıcı gibi kritik bir süreçte bir Genelkurmay Başkanı'nın kendisine ait olmayan bir cümleyi kabul etmesi,o kabul etse de TSK Hukuk Müşavirliği'nin bunun farkına varmamış oluşu ise tam bir trajikomedi örneği olarak tarihe geçti.

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..