Özel Haber

img

CÜBBELİ AHMET'İN DERNEĞİ AÇIKLAMA YAPARKEN NASIL FAKA BASTI!

gazzetta9.com-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak tanınan İsmailağa Cemaati'nin önde gelen ismi Ahmet Mahmut Ünlü'nün "ONURSAL BAŞKANI" olduğu Hoca Ahmet Yesevi Derneği (HAYDER) isimli derneğe resmi plaka verildiği ile ilgili haberimiz büyük ses getirirken dün gazzetta9.com Gene Yayın Yönetmeni Celal Eren ÇELİK'in sorularını yanıtlamayan dernek yetkilileri olayın tüm medya kuruluşlarında kendisine yer bulması ve özellikle sosyal medyada yükselen kamuoyu tepkisi sonrasında açıklama yapmak durumunda kaldılar...

HAYDER'den yapılan açıklamada  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayıyla”Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsüne alındığı belirtilirken bu kapsamda 237 sayılı Taşıt Kanununun birinci maddesinin (d) bendi uyarınca kamuya yararlı dernek ve vakıflardan “lüzumlu görülenler”e resmi (siyah) plaka verildiği ifade edildi.

Aynı açıklamada sözkonusu aracın “ihtiyaç sahibi ailelere ve eğitim kurumlarına hizmet vermek amacıyla 2016 yılının Ekim Ayı’nda faaliyete açılan HAYDER Aşevi’nde kullanıldığı” belirtildi.

PEKİ KANUN NE DİYOR?

HAYDER'in resmi araç plaka kullanımını temel dayanak yaptığı 237 sayılı Taşıt Kanunu'nu başka neler diyor peki?

237 Sayılı Taşıt Kanunu’nun 16’ncı maddesi 23.01.2008 tarihinde kabul edilen 5728 Sayılı Kanunun 285’inci maddesiyle değiştirilmiş ve aynen şöyle olmuştur:

“Bu kanunun şümulüne giren taşıtları her ne suretle olursa olsun, tahsis olunduğu işin gayrisinde veya şahsi hususlarda kullananlar veya kullanılmasına müsaade edenler veya kanunda yazılı olduğu şekilde kullanılmış gibi gösterenler veya kanunen bir makama ve işe tahsis olunmadığı halde hakikatı tağyir ile bu taşıtlardan istifade eden ve ettirenler, bunların gidiş gelişine müsaade edenler veya kanuna aykırı olarak numara ve plaka verenlerle kullananlar veya kullanılmaya elverişli olduğu halde ekonomik ömrünü doldurduğu bahanesiyle yenileyen veya yeniletenler veya bu hususlar için masraf tahakkuk evrakını hazırlayan veya tasdik veya bunlara ait ita emirlerini vize edenler hakkında bir seneye kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu yüzden hasıl olan masraf ve zararlar genel hükümlere göre tazmin ettirilir. Tekerrürü halinde verilecek hapis cezası iki aydan az olamaz.”

Peki bu neden önemli? Şu nedenle: Taşıt Kanunu'nun 16.maddesi bu araçların tahsis olunduğu iş dışında kullanılamayacağını ifade etmekte açık biçimte.

Peki dün gazzetta9.com'un ÖZEL HABER olarak Tün Türkiye'ye duyurduğu HAYDER'e resmi plakalı araç verildiği yönündeki haber sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi "BEYAZ MASA" nın resmi Twitter hesabı aracılığı ile yaptığı açıklamada ne denmekteydi?

"Belirtilen araca İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü taşımacılık ruhsatı vermekte fakat araçlar İBB uhdesinde değildir."

Yani İBB araca "TAŞIMACILIK" ruhsatı verildiğini ifade etmekte...Ancak aracı "resmi plaka" ile kullanan HAYDER'ise yaptığı açıklamada aracın derneğin aşevi için kullanıldığını belirtmekte.

O zaman ortaya şu sorular çıkmakta: 

1-Cübbeli'nin "ONURSAL" başkanı olduğu HAYDER derneği aracı "tahsis edildiği amaç dışında kullanarak" resmi plaka kullanmasına dayanak yaptığı 237 SAYILI TAŞIT KANUNU'nunu ihlal etmiş olmuyor mu?

2-Böyle bir ihlal söz konusu ise yaptırımı kanunda belli,derneğe bu şekilde bir yaptırım uygulanacak mı?

3-HAYDER dışında kaç vakıfta daha "amacına uygun kullanılmayan" resmi plakalı haber var?

4-"Resmi plakalı" araçların amacına uygun kullanılması kanun ile emredilmişken bunnu denetleyen her hangi bir kuruluş var mıdır?

Haberimizin takipçisi olacağız ve bundan sonra yaşananları da gazeteciliğin önemli gereklerinden birisi olan fikri takip esası gereği okurlarımıza aktaracağız...

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..