Özel Haber

img

BURAK ERDOĞAN'IN ORTAĞINDAN VAY "BEE" DEDİRTEN ŞİRKET!

gazzetta9.com-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

İstanbul'da "Özel şöforlü oto kiralama velüx filo ile taşımacılık yapma" sektörünün yıllık cirosu 100 milyon doları aşarken bu sektöre ilk giren firmalardan birisi olan bee34 ile ilginç detaylar ortaya çıktı...

SÜREÇ 2012'DE İBB KARARI İLE BAŞLADI

İstanbul'da özel şoförlü araç kiralama ve lüks araç filoları ile yolcu taşıma noktasındaki süreç 2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından alınan bir karar ile başladı.

Kararda "lüks otomobil ve filo otomobiliyle yolcu taşımacılığı' adı altında iki yeni taşımacılık türü oluşturma" kararı alınırken dönemin CHP'li İBB Belediye meclis üyeleri bu kararın aslında korsan taksiciliğin önüne geçme bahanesi ile alınan bir "Adrese teslim ihale" olduğu gerekçesini dile getirerek karara red oyu verseler de karar İBB Meclisi'nden AKP üyelerinin oyları ile çıktı.

BURAK ERDOĞAN'IN ORTAĞI HEMEN ŞİRKET KURUYOR...

Bu kararın İBB Meclisi'nde alınmasının ardından İstanbul merkezli olarak bee34 isimli bir firma kurularak lük,şoförlü araç kiralama ve filo hizmetleri vererek faaliyete geçti.

Bu firmayı diğerlerinden ayıran ve "ilginç" kılan özelliği ise sahibi. Firmanın sahibi olan Mecit Mert Çetinkaya ismi Erdoğan Ailesi ile çok yakın bir isim...

Hatta bu yakınlık sadece ailevi yakınlık olarak da kalmıyor ve ticari bir ortaklığa da dönüşüyor. Dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın diğer çocukları Esra,Bilal ve Sümeyye Erdoğan kadar medyada fazla gözükmeyen oğlu Burak Erdoğan ile bee34 firmasının kurucusu olan 1978 doğumlu Macit Mert Çetinkaya bir şirkette ortaklar.

2007 YILINA UZANAN ORTAKLIK

Burak Erdoğan ile lüks ve şoförlü araçlarla taşımacılık işi yapan bee34 firmasının sahibi olan Macit Mert Çetinkaya 19.01.2007 tarihinde Ana Sözleşmesi tescil edilerek aynı tarihte İstanbul Ticaret Odası'na kaydı gerçekleşen 2 milyon 650 bin TL sermayeli MB DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 'ni kuruyorlar...

Şirkette Burak Erdoğan Yönetim Kurulu Üyesi ve ana ortak...

İkili ilk gemilerini ise bir dönem Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı da yapan Erdoğan Ailesi'ne yakınlığı ile bilinen ve erken yaşta vefat eden Hasan Doğan'ın GÜRGEM DENİZCİLİK isimli şirketinden 2 milyon 350 bin dolara alırken ödeme planı ise 500 bin dolar peşin 36 ay taksitle yapıldı.

BURAK ERDOĞAN İLE ORTAKLIK KAPILARI AÇTI...

Burak Erdoğan ile yaptığı ortaklık sonrasında iş dünyasında jet hızı ile yükselen 1978 doğumlu Macit Mert Çetinkaya,  sonraki süreçte kamu bankalarından rahatlıkla kredi kullanmaya başlarken özellikle HALK BANK ile özel anlaşmalar yapıyor, önemli krdiler kullanıyor.

Ve süreç ilerlerken 2012 yılına gelindiğinde İBB Meclisi'nin almış olduğu ve CHP'li üğyelerin "Adrese teslim ihale" diye karşı oy verdikleri "lüks otomobil ve filo otomobiliyle yolcu taşımacılığı' kararının hemen ardından Burak Erdoğan'ın denizcilik sektöründeki şirketi MB DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ'ndeki ortağı Mecit Mert Çetinkaya denizcilikten sonra bu kez de "lüks araçlar ile kara taımacılığı" sektörüne el atarak, bu alanda faaliyet gösteren bee34'ü kuruyor.

bee34 İBB Meclisi'nin aldığı karardan hemen sonra kuruluyor ve İstanbul'un bu alanda en büyük hacimli iş yapan firmalarından bir tanesi oluyor...

İLGİNÇ ŞİRKET:bee34

Ancak sektöründe bu kadar iyi durumda bulunan,şirket ile ilgili yayınlanan videolarda çok profesyonel bir görüntü veren bee34 şirketinin kendisine ait bir web sitesinin olmaması ilginç.

Daha da ilginç olanın ise Mecit Mert Çetinkaya'nın İstanbul Ticaret Odası'nda "Kara taşımacılığı,lüks otomobil ve filo taşımacılığı" alanında faaliyet gösteren ve hali hazırda faal olan yahut,tasfiye halinde olan ya da daha önce ortaklığı bulunan hiç bir şirketine rastlanamıyor oluşu.

Hali ile bee34'ün İTO kayıtlarında Mecit Mert Çetinkaya tarafından kurulmasına rağmen bu isim üzerinden ismine rastlanılmıyor. Mecit Mert Çetinkaya bu bee34'ü devrettiyse dahi bee34'ü hangi şirket üzerinden kurduğu en azından "ESKİ ORTAK" sıfatı ile İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında gözükmesi gerekirken böyle bir kayda rastlanmıyor...

Mecit Mert Çetinkaya'nın isminin geçtiği şirketler denizcilik,medya veenerji üzerine ve Salacak MahallesiSalacak İskele No:11 Üsküdar ve  Salacak MahallesiSalacak İskele No:18 Üsküdar adreslerinde kayıtlı...

Bu adreslerde birden fazla şirket kayıtlı.Bunlara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Burak Erdoğan ile Mecit Mert Çetinkaya'nın ortak olduğu MB DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ de dahil.Bu şirket de Salacak Mahallesi Salacak İskele No:11 Üsküdar adresine kayıtlı.

BEE34 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE ARAÇ KİRALADI MI?

Bir diğer merak edilen konu ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başakanı Ekrem İmamoğlu'nun İBB'de yaşanan israfa en çarpıcı örnek olarak verdiği ve çeşitli filo kiralama şirketlerinden kiralanan binlerce araç sebebi ile İBB'de yaşan "Araç saltanatı" yaşandığı dönemde "lüks,şoförlü araç kiralama" faaliyeti gösteren bee34 firmasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne filo olarak lüks araç kiralayıp kiralamadığı.

Bilindiği gibi İBB'deki araçların bir kısmının  Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen ve Yeni Şafak Gazetesi'nin de sahibi olan Albayrak Ailesi'nin filo şirketi üzerinden kiralanarak milyonlarca liralık "rant" alanı oluşturulduğu ortaya çıkmıştı.
 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..