Özel Haber

img

BATUHAN ÇOLAK SESSİZLİĞİNİ BOZDU:"YENİÇAĞ GAZETESİ TARAFINDAN YALNIZ BIRAKILDIK"

gazzetta9.com-ÖZEL HABER

 

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel'in tutuklanmasını hemen ardından yaşanan süreçte Yeniçağ Gazetesi'nin internet sitesinin Genel Yayın Yönetmenliği görevine son verilen Batuhan Çolak sessziliğini gazzetta9.com Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik'e bozdu...

Yeniçağ Gazetesi ile yollarının ayrılması ile ilgili süreç kamuoyu tarafından büyük merak konusu olan ve bugüne kadar konuyla alakalı kendi sosyal medya hesabında yaptığı bir kaç paylaşım dışında hiç konuşmayan Batuhan Çolak,Celal Eren Çelik'in Youtube kanalı'nda yaptığı ALTERNATİF BÜLTEN programına katılarak süreç ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yaşanan süreç sonrasında 13 röportaj teklifi almasına rağmen konuşmadığını belirten Batuhan Çolak Yeniçağ ile yollarının ayrılış sürecinde yaşananları anlattı...

"YALNIZ BIRAKILDIK,ARAYAN SORAN BİLE OLMADI"

Yeniçağ Gazetesi yönetimi ile ilk sorunların gazete patronajının kurum çalışanlarının özlük hakları ile ilgili bazı haklarını çiğnemesi sonrası başladığını belirten Batuhan Çolak,Yeniçağ Gazetesi'nin personelin maaşını "YARI ZAMANLI OLARAK" verilebilecek "Kısa Çalışma Ödeneği" şeklinde ödemyeceği ancak buna karşın personellerini tam zamanlı olarak çalıştırmaya devam edeceği bir sözleşmeyi çalışanlara imzalatmak istemesi ile başladığını belirtti.

Gazete personelinin çalışma süresi düşmeden hem de alacakları işsizlik maaşını harcayacak olmasını "Absürd" bularak buna karşı çıkması ile gazete patronajı ile arasında ilk gerilimin yaşandığını ve bazı personellerin bu sözleşmeyi imzalamayı redderek işten ayrıldığını belirten, Batuhan Çolak asıl kopuşun ise Murat Ağırel'in Yeniçağ Gazetesi'nde kaleme aldığı MİT Şehitleri ile alakalı yaptığı sosyal medya paylaşımı sonrasında yaşandığını ifade etti.

Kendisi ve Murat Ağırel'in sosyal medyada yapmış oldukları bu paylaşımlar sonrasında sosyal medya hesaplarına ve mail adreslerinin hacklendiği süreci hatırlatan Çolak, buna karşı Yeniçağ Gazetesi internet sitesi üzerinden ard arda haberler yaparak cevap verdiklerini ancak tam da bu aşamada gazetenin bu dönemde paniklediğini,gazetenin üst düzey yöneticilerinden birisinin telefon açarak paylaşımların Yeniçağ Gazetesi'ni bağlamadığını,internet sitesinden haber yaparak cevap verilemeyeceğini belirttiğini ve yapılan haberlerin silinmesini istediğini kendisinin ise bu talebe direnerek haberleri kaldırmadığını anlattı.

Devam eden süreçte Yeniçağ yazarı Murat Ağırel'in savcılığa çağırılarak savcılıkta 7 saat bekletilip ifadesi  alındıktan sonrra tutuklama talep edildiğini belirten Batuhan Çolak bu süre zarfında gazetenin tek bir muhabirinin ve tek bir avukatının yanlarında olmadığını,kimsenin kendilerini arayıp sormadığını  ve yalnız bırakıldıklarını belirtti.

"PELİKAN İLE İLGİLİ HABER YAPAMAZSINIZ"

Murat Ağırel'e savcılık tarafından "Tutuklama talebi" verildikten sonra gazeteye geçtiğini ve kendilerini tam da o esnada hedefe koyarak bir algı operasyonu başlatan PELİKAN GRUBU ile ilgili haberler yapmaya başladığını ifade etti.

Asıl büyük kırılmanın PELİKAN GRUBU ile ilgili bu haberlerin yayınlanmasının hemen ardından yaşandığını belirten Batuhan Çolak, "Kendisine yönetici sıfatını veren bir arkadaş gece gazeteyi arayarak,o haberleri derhal kaldırın,PELİKAN adına haberler yapamazsınız,burada yapmış olduğunuz şey YENİÇAĞ adına konuşmaktır,YENİÇAĞ adına konuşamazsınız.Yaptıklarınızı kendiniz temizleyin diyerek telefonu haber merkezindeki arkadaşların suratına kapattı" ifadelerini kullandı.

Kendisinin buna da karşı çıkarak haberleri kaldırtmadığını belirten Çolak, Yeniçağ Gazetesi'nin Murat Ağırel daha hakim karşısındayken bu tavrı sergilemesini ise "Siz bu işleri yapıyorsanız kendi inandığınız ekibinizi korumak mecburiyetindesiniz.Yok eğer bunu yapamıyorsanız bu işlere kalkışmayacaksınız" sözleri ile eleştirdi.

Bu sürecin sonrasında "Gazete içerisnden" kendisine yapılan bir "Operasyon" sonrasında gazete ile yollarını ayırdığını ifade eden Batuhan Çolak bu sürecin de sıkıntılı olduğunu belirtti.

Gazetenin kendisine tazminatını vermek istemediğini ifade eden ve bu konuda Yeniçağ Gazetesi ile davalık olduğunu belirten Batuhan Çolak geçtiğimiz günlerde uzun yıllar Yeniçağ Gazetesi'nin Ankara Temsilciliği görevini yaptıktan sonra gazete ile yollarını ayıran Ahmet Takan'ın da gazeteden tazminatını alamadığını ve pek çok çalışan gibi Takan'ın da Yeniçağ Gazetesi ile davalık olduğunu açıkladı.

Kayınbiraderi olan iki kişinin gazetede çalışması noktasında yapılan spekülasyonlar konusunda ise "Bu isimlerin gazeteye işe alınması gazete yönetiminin bilgisi dahilinde olan bir konudur ve kendileri gazeteye gelir getirme noktasında çok kritik görevler yapmaktaydılar ben ayrılınca onlar da gazeteden ayrıldı.Sıkıntıları bundan kaynaklanıyor" açıklamasını getiren Batuhan Çolak gazetenin yayın çizgisinin ise özellikle gazetenin sahibi olan Ahmet Çelik'in İYİ PARTİ'den İstanbul Milletvekili seçilmesi sonrasında değiştiğini belirtti...

"MÜDAHALELER VARDI"

Ahmet Çelik'in milletvekili seçilmesi sonrasında sürekli "Şu kişinin haberini yazmayın haber yapmayın"  Şu kişi ile ilgili aleyhte haber yapın" şeklinde yoğun bir baskı kurulduğunu belirten Batuhan Çolak sert haberler yapıldığı anda ise anında müdahale edildiğini belirtti.

"TÜRK MEDYASINDA DOĞRULARI YAZMAK ARTIK ÇOK BÜYÜK CESARET" 

Türk medyasında sermaye değişimi sonrasında yandaş medyanın da kendi içerisinde çatışmaya başladığını ve büyük bir sıkışma yaşandığı tespitini yapan Batuhan Çolak bundan sonra bağımsız gazetecilik yapan gazetecilerin ve mecraların çok daha yükselen bir değer olarak halkın gözünde değer kazandığı bir sürecin yaşandığına dikkat çekti.

Batuhan Çolak ayrıca kısa süre sonra  AYKIRI.COM.TR isimli haber sitesi ile yeniden okurları ile buluşacağını ve bir gönüllü ekibi ile çalıştıklarını belirterek yeni bir soluk olarak kendi mecralarını inşa ettiklerini ifade etti...

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..