Özel Haber

img

BAŞKENT GAZIN KIZILAY'A MİLYON DOLARLIK BAĞIŞI ENSAR'A AKTI

gazzetta9.com-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Kızılay daha önce kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı  iddiası ile gündeme gelmişti....

Kızılay'ın bu kez BAŞKENT GAZ tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarının ENSAR VAKFI'na aktarılması noktasında kendisine BAŞKENTGAZ tarafından muvaffakat verildiği ve BAŞKENT GAZ'ın bu doğrultuda 29.12.2017 tarihli ve altında dönemin BAŞKENTGAZ Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve BAŞKENTGAZ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzası ile gönderilen belge  ile Kızılay'a tam 8 milyon Dolar bağışladığı ortaya çıktı.

Tabii iş sadece bağış olarak kalsa gayet normal ama BAŞKENTGAZ tarafından KIZILAY'a gönderilen belgede BAŞKENTGAZ'ın Türk Kızılay'ın hesaplarında 27.12.2017 tarihinde 8 milyon Dolar aktardığını belirtilirken yatırılan 8 milyon Dolar'ın sadece 75 bin Dolar'ının KIZILAY faaliyetlerinde kullanılmasına, geriye kalan 7 milyon 925 bin Dolar'ın ise Türk Kızılayı ile ENSAR VAKFI arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat edildiği belirtildi.

Belgede "...Bu amçla belirtilen tutarın (7 milyon 925 bin dolar) ENSAR VAKFI hesaplarına aktarılması,ve  yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak derneğinizinhukuki,mali ve idari hiç bir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz" ifadelerine yer verildi...

Böylece KIZILAY üzerinden BAŞKENTGAZ'ın ENSAR VAKFI'na mali destek sağlamış olduğu da ortaya çıktı.

Şimdi merak edilen ise BAŞKENTGAZ'ın neden ENSAR VAKFI'na bağışı doğrudan değil KIZILAY üzerinden yaptığı oluyor.Ama aslında bu sorunun cevabı çok basit

KIZILAY "VERGİ"CENNETİ

Son yapılan düzenleme ile birlikte Kızılay'a yapılan tüm bağışlar "TAMAMEN" vergiden düşebiliyor.

Yani AKP'ye yakınlığı ile bilinen TORUNLAR GYO'nun satın aldığı BAŞKENT GAZ 8 milyon TL'yi önce KIZILAY'a yatırarak vergiden düşüyor.Arkasından ise paranın KIZILAY'ın hesabında 75 bin doları kalacak şekilde 7 milyon 925 bin Dolar tutarındaki kısmınının KIZILAY hesabından asıl amaçlanan yere yani ENSAR VAKFI'na aktarılması için muvafakat vermiş oluyor.

Böylece hem BAŞKENT GAZ'ın sahibi TORUNLAR GYO 8 milyon Dolar vergiden düşüyor, hem de ENSAR VAKFI'na mali kaynak aktarımı sağlamnmış oluyor.

Öte yandan paranın ilk olarak aktarıldığı KIZILAY'ın tüzüğündeki tanımlanan görev ve sorumluluk alanlarında "Cami,yurt yapturmak" gibi bir görev tanımlaması bulunmuyor.

Bu nedenle belgeden ENSAR VAKFI ile KIZILAY arasında yapıldığı anlaşılan "Yurt yaptırma" protokolü KIZILAY'ın görev ve sorumluluk alanı dışında kalıyor...

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..