Özel Haber

img

ASIMIN NESLİ Mİ,TÜGVA'NIN NESLİ Mİ?

gazzetta9.com ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Dün haber ajanslarına düşen bir haber kamuoyunda tartışma yaşanmasına sebep olurken bir kez daha Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerici cemaat/tarikat yapılanmaları ile özellikle vakıflar üzerinden ısrarla nasıl işbiliği yapmaya devam ettiğini de gözler önüne serdi...

Millii Eğitim Bakanlığı, Asımın Nesli Vakfı ile İstanbul’da “Küçük Hafızlar Projesi” başlattı. Projeye göre 10 yaşındaki çocuklar 4 yıllık eğitim için, günün yarısını vakfın “proje okulumuz” olarak tanıttığı Bağcılar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nda, diğer yarısını okulla beraber aynı bahçe içerisinde yer alan vakfın kursunda geçirecek.

Tabii özellikle haberin internet sitelerinde yayınlanmasının ardından sosyal medyada ciddi manada tepki çekmesi ile birlikte biz de gözümüzü Milli Eğitim Bakanlığı ile bu projeyi imzalayan ASIMIN NESLİ VAKFI'na çevirdik.

Ve gazzetta9.com olarak bu vakfı ve ilişkilerini mercek altına aldık...

"SAKLANAN" VAKIF

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet gösteren vakıfların hemen hepsinin Vakıf Senedi vakıfların resmi internet sitelerinde yer almakta. Vakıf Senetleri vakfın kaç yılında, kimler tarafından,hangi amaçla ve mali olarak ne kadarlık bir bütçe ile kurulduğunu, kuruluş esnasında sahip olduğu nakdi ve garyrimenkul varlıklarını göstermesi açısından çok önemli.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı ile bu projeyi imzalayan ASIMIN NESLİ VAKFI'nın Vakıf Senedi, ne resmi internet sitesinde ne de başka herhangi bir kaynakta bulunmamakta.Vakfın resmi internet sitesinde sadece vakfın 1989 yılında kurulduğu bilgisine yer verilmiş.

Ancak vakıf üzerinde başlayan bu "tuhaflık" Vakfın yöneticilerini araştırırken adeta bir "esrar perdesine" bürünüyor... Zira "Bağış Hesap" numaraları,projeleri dört dörtlük ve gayet açıklayıcı olan vakfın resmi internet sitesi, iş vakfın yönetim kurulu ve çalışma ekibine geldiğinde sayfaları bomboş şekilde karşınıza çıkmakta.

Yöneticilerin değil ismi ve biyografisi, fotoğrafları dahi vakfın resmi internet sitesinde gözükmüyor.

Ama biz biraz deşiyoruz ve bazı bilgilere ulaşıyoruz...

Vakfın Başkanı Mustafa Yılmaz... Ancak çok ilginçtir ki "Tarihçi-Araştırmacı" bilgisi dışında Mustafa Yılmaz'ın geçmişi ile ilgili en ufak bir ize rastlamak mümkün değil.

ASIMIN NESLİ VAKFI Başkan Yardımcısı ise Selahattin Bayuk. BAYUK Ailesi Şanlıurfa'nın en önde gelen ve büyük ailelerinden bir tanesi.En önemli özellikleri ise AKP'ye oldukça yakın olmaları ile tanınmaları. Başta AKP Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Faruk BAYUK olmak üzere ailenin pek çok mensubu AKP Şanlıurfa teşkilatlarında yönetici olarak görev yapmakta.

Bu iki ismin dışında vakıfla ilgili yönetim kurulu adına başka bir isme rastlamak da mümkün değil.

Zaten 2018 Ekim ayına kadar hemen hemen hiç bir ciddi faaliyeti olmayan, medyada kendisine yer bulamamış silik bir vakıf görüntüsü veriyor ASIMIN NESLİ VAKFI...

Ancak ne oluyorsa 2018 yılının Ekim ayında oluyor.

ASIMIN NESLİ VAKFI "TRANSFER" SONRASI COŞUYOR!

Peki ne oluyor da ASIMIN NESLİ VAKFI 2018 yılının Ekşm ayı sonrası bir anda aktif ve faal hale geliyor?Ziyaretlerde bulunuyor,ödül verip,ödül alıyor ve en sonunda Milli Eğitim Bakanlığı ile dün kamuoyunda büyük tepki çeken o "Küçük Hafızlar" projesi protokolünü imzalıyor.

2018 yılının Ekim ayında ASIMIN NESLİ VAKFI, bir "transfer" yapıyor... Vakıf Genel Müdürlük görevine Seyfettin Köker'i getiriyor...

Seyfettin Köker bir önceki görev yeri ise Erdoğan Ailesi'nin TÜRGEV'den sonra 2.göz bebeği olan ve FETÖ'nün meşhur Türkçe Olimpiyatları organizasyonuna alternatif olarak "Uluslararası Öğreci Buluşması" etkinliğini düzenleyen TÜGVA.

İşte Seyfettin Köker bu TÜGVA'nın koordinatörlerinden biri iken ASIMIN NESLİ VAKFI'nın Genel Müdürlüğü görevine geçiş yapıyor.

Seyfettin Köker'in bu göreve gelmesi ile birlikte ASIMIN NESLİ VAKFI'nın AKP ile yakınlığı açıkça bilinen OKÇULAR VAKFI, AKİT MEDYA GRUBU gibi kurumlarla oldukça yakın ilişkiler içerisine girdiğini görüyoruz.

Bu arada TÜGVA'da ise ilginç bir gelişme yaşanıyor... Elazığ ASIMIN NESLİ ERKEK ÖĞRENCİ yurdu TÜGVA bünyesine geçerek faaliyetlerini sürdürmeye başlıyor...

Yani aslında perde arkasında ASIMIN NESLİ VAKFI ie TÜGVA arasında bir işbirliği var.Zaten ASIMIN NESLİ VAKFI, AKP ile yakınlığını da hiç gizlemiyor.

TÜGVA:VAKIF DEĞİL YILDIZLAR GEÇİDİ!

Peki bu TÜGVA nedir diye de bakmak gerekiyor o zaman...ASIMIN NESLİ VAKFI'nın arkasındaki asıl güç olan TÜGVA "YILDIZLAR GEÇİDİNİ" aratmayacak bir yönetim,mütevelli heyet ama daha da önemlisi "YÜKSEK İSTİŞARE HEYETİİ"ne sahip...

Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA) şu anki başkanlığını yapan Enes Eminoğlu özellikle Erdoğan ve Saray'a yakınlığı ile ön plana çıkan bir isim. Eminoğlu'ndan önceki başkan İsmail Emanet ise zaten Erdoğan Ailesi'nin akrabası ve Bilal Erdoğan'ın en yakın arkadaşlarından bir tanesi...

Şimdi isterseniz şöyle bir bakalım bu yıldızlar geçidinde başka kimler var:

Türkiye Gençlik Vakfı'nın mütevelli heyetinde şüphesiz en çok öne çıkan isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeğeni Usame Erdoğan.

Bir başka dikkat çekici isim ise adı 17/25 Aralık sürecinde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın tapelerinde de geçmekte olan,AKP'li eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun oğlu ve eski AKP Gençlik Kolları Genel Başkanlarından İsmail Karaosmanoğlu.

Yine çarpıcı bir isim ile devam edelim... Ömer Faruk Akbulut... Akbulut,İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Hamza Akbulut'un oğlu,Termikel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaya'nın damadı.Kendisinin nikah şahidi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

AKP İstanbul Ataşehir İlçe Başkanı Mehmet Özkaya'yı da Türkiye Gençlik Vakfı'nın mütevelli heyetinde görüyoruz.

Bir başka mütevelli üyesi isim ise Rabia KAZAK...Kendisi uzun süre FETÖ'den dolayı el konulan SÜVARİ TEKSTİL'in Kalite Uzmanı olarak çalışmış...

Rabia Kazak'ın bir başka çalıştığı firma ise "Belgelendirme Şirketi" olarak faaliyet gösteren KIWA-MAYER...Bu şirketin en önemli müşterilerinden birisi ise ULUDAĞ ELEKTİRİK DAĞITIM A.Ş yani UDEAŞ. ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş'nin Genel Müdürü Mesut Efe FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınıp serbest kalırken, Genel Müdürün eşi AV.Duygu Efe yine FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı ve BYLOCK kullanıcısı olduğu belirlenerek tutuklandı.

TRT WORLD kanalının "vekaleten" KANAL KOORDİNATÖRLÜĞÜ görevini yürüten Metin Tuğtağ,AKP 24.Dönem Milletvekillerinden Sevim Savaşer'in oğlu olan Mehmet Burak Savaşer,"Kız ve erkek arkadaş olamaz" ve "Flörte alerjimiz olmalı" sözleri ile kamuoyunun tanıdığı Salih Eğridere yine Türkiye Gençlik Vakfı'nın mütevelli heyeti üyeleri.

Tabii bu mütevelli heyeti listesinde AKP'nin eski Çalışma Bakanlarından Faruk Çelik'in,Acıbadem Üniversitesi''nde okurken kanunlar delik deşik edilip Haccettepe Tıp Fakültesi'ne "YATAY GEÇİŞ" yaptırılan ve mezuniyet töreninde Hacettepe Üniversitesi öğrencileri tarafından protesto edilen kızı Zeynep Çelik'i de unutmamak lazım...

Ama şimdi geleceğiz bu ASIMIN NESLİ VAKFI'nın ardındaki asli güç olan TÜGVA'nın "ağır toplarının" yer aldığı "YÜKSEK İSTİŞARE HEYETİNE"...

Listesnin ilk sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan var...

Erenköy Cemaatinin lideri,BİM ve ALBARAKA TÜRK'ün kurucusu meşhur TOPBAŞ AİLESİ'nden ve ailenin Vakfı olan Hüdai Vakfı'nın da yönetim kurulu üyesi olan Abdurrahman Topbaş en önemli isimlerden birisi bu listede.

Ve işte diğer "AĞIR TOPLAR"

Abdülkadir ÖZEL:AKP Hatay Milletvekili

Ayşen GÜRCAN: Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan Seçim hükümeti'nde 28 Ağustos 2015–17 Kasım 2015 tarihleri arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakıanı. Ayrıca Cumhuriyet tarihinin ve seçim hükümetinin ilk başörtülü kadın bakanı kendisi.

Prof.Dr.Burhanettin DURAN: Eski AKP'li Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Duran'ın yeğeni ve "AKP'NİN DÜŞÜNCE KURULUŞU" olarak bilinen SETA'nın "KOORDİNATÖRÜ"

İsmail Emrah Karayel:AKP Kayseri Milletvekili.

MEDAİM YANIK: Burhanettin Duran'ın Koordinatörlüğünü yaptığı SETA Düşünce Kuruluşunun Koordinatör Yardımcısı

M.Tevfik AKSU: AKP Esenler Belediye Başkanı

Mehmet Fatih KACIR:Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı

Mustafa ŞEN: AKP'ye yakınlığı ile bilinen GENAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ'nin Genel Müdürü. Sıklıkla ekranlarda boygösteren Şen, 2015 yılında AKP İstanbul milletvekili aday adayı oldu,2016 yılında ise dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı olarak görev yaptı.

Osman Nuri KABAKTEPE: Saadet Partisi'nin eski Gençlik Kolları Başkanı olan KABAKTEPE aynı zamanda yurtdışındaki FETÖ okullarını devralan ve Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı dışında yurtdışında okul açma iznine sahip tek vakıf olarak kurulan Türkiye Maarif Vakı'nın da Mütevelli Kurulu Üyesi.

Selim CERRAH: 1996-1998 yılları arasında Refah Partisi'nin en etkin hatiplerinden bir tanesi olan ve Refah Partisi'nin kapatılma davasında önemli rol oynayan pek çok konuşmayı gerçekleştiren dönemin Refah Partisi Rize milletvekili Şevki Yılmaz’ın Milletvekili Danışmanı.

Sema KIRICI:AKP Balıkesir Milletvekili

Yavuz BAYSAN:Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde özel kaleminde görev yapmış bir isim. 

Bu istişare heyetinin en önemli özelliği ise bir eğitim vakfının istişare heyeti üyeleri olmalarına rağmen hiç birisinin uzaktan yakından eğitim ile alakalarının olmaması.

Uzman yahut profesyonel olarak eğitimle alakalı bu kişiler ile neyin "YÜKSEK İSTİŞARESİNİN " yapıldığı yahut yapılacağı da tabii merak konusu.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI'NA SERVET

Ayrıca ASIMIN NESLİ VAKFI'nın arkasındaki asıl güç olarak karşımıza çıkan Türkiye Gençlik Vakfı'na İstanbul Büyük Belediyesinin 2018 yılında tam 73.4 milyon TL aktarıldığı ortaya çıkmıştı.

İşte zaten o "YÜKSEK İSTİŞARE HEYETİ" ile eğitimden anlamasalar da nasıl ve neyin istişare edildiği de aslında bu müthiş para transferinde yanıtını buluyor.

İşte kamuoyunun dün adını duyduğu ASIMIN NESLİ VAKFI ve arkasındaki gerçek güç...

 

 

 

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..