Ekonomi

img

"YERLİ OTOMOBİL"DE ŞOK DETAY: ANCAK 19 SENE SONRA MI ÜRETİLECEK?

"Türiyenin yerli otomobili" olarak bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından lansmanı yapılan TOGG tarafından üretilecek ilk yerli otomobillerin seri üretim bantlarından 2023'te ineceği duyurulmuştu.

Yani AKP yetkilileri ve TOGG tarafındn kamuoyuna verilen bilgilere göre 2023 yılında yerli otomobil yollarda olacaktı.

Ancak yerli otomobil yapımı konusunda otomobilin lansmanı ile aynı gün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

Çünkü 26.12.2019 tarih 1945 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ekinde belirtilen detaylarda "Yatırım Süresi" 13 yıl olarak belirtilmekte.

Ayrıca kararnamenin 2 maddesinin "Ç" bendinde yatırımın öngörülen bu 13 yıllık süre zarfında gerçekleştirilememesi, yani "Yerli Arabanın" bu süre zarfında yapılamaması halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından projeyi üstlenenTürkiye'nin Otomobili Girişim Gurubu Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye (TOGG) öngörülen 13 yıllık sürenin yarısı kadar (6,5 yıl) ek swüre verilebileceği de belirtilmekte.

Bu da projenin gerçekleşme,yatırımın tamamlanma ve seri üretime geçilip yerli otomobilin trafiğe çıkma sürecinin 19,5 yıl sonraya kadar uzayabileceğini göstermekte.

Şimdi ise kafalarda otomobilin 2023'te mi, kararnamede öngörülen yatırım süresi olan 13 sene içinde yani 2033'te mi yoksa bu süre zarfına kadar da yatırmın tamaamlanamayıp bir de ekstra alınacak 6,6 senelik süre ile 2039 yılında mı yollarda olacağı merak ediliyor.

Keza bu süreç içerisinde milli otomobili üretmek için ortak girişim grubunu kuran firmalara verilecek teşviklerin de nasıl verileceği ve bunda kriterlerin neler olacağı,yatırım zamanında tamamlanamaz ise bu girişimcilerin bu teşviklerine ne olacağı gibi konular da belirsizliğini koruyor...

Öte yandan lansmanı yapılan "Yerli Otomobil" prototipinin de İtalyan The Pininfarina firmasının "K350 Concept Is A 400-HP All-Electric SUV" konsept modeli olarak 2018 yılında Hong Kong otomobil fuarında tanıttığı iddiaları gündeme gelmiş ve ne TOGG,ne de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yapmamıştı.

 

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..