Ekonomi

img

YABANCI SERMAYE:EKONOMİ'NİN CAN DAMARI MI? SİLAHSIZ İŞGAL Mİ?

Bugün ajanslara düşen bir satış haberi büyük yankı uyandırırken ,ünlü boya firmasıo FİLLİ BOYA'da yaancılara geçmiş oldu...

FİLLİ BOYA dahil olmak üzere pek çok markayı bünyesinde bulunduran BETEK A.Ş,Japon Dünya devi Nippon Paint'e satıldı...

Bu satışın ardından gözler "yabancı sermaye girişi" adı altında son yıllarda yabancılara satılan büyük yerli firmalara çevrildi.

Kamuoyunda pek çoğu satıştan sonra eski isimlerini kullandığı için satışından haberdar dahi olunmayan pek çok büyük ölçekli şirket son 5 yıl içerisinde yabancı sermayeye satıldı...

gazzetta9.com olarak sizler için son 5 yılda yabancı sermaye tarafından satın alınan Türk şirketlerini yazdık... İşte o şirketler...

HAKAN PLASTİK:Türkiye'nin n büyük 500 şirketinden birisi olan plastik boru üreticisi Hakan Plastik 2013 yılında İsviçreli George Fisher şirketine satıldı.Şirket satılmadan önceki son yılında Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına 177 milyon 429 bin TL ciro ile 443’üncü sıradan girmişti.Hakan Plastik satıldığı dönemde 5 bin kişiye istihdam sağlamaktaydı.

SIRMA SU: Türkiye'nin lider su markalarından Sırma Su ise Fransızlara satıldı.Satın alan ise Fransız devi Danone.Fransız şirket önce Sırma Su'daki %50,1'lik çoğunluk hissesini alırken, 2018 yılında kalan %49,9'luk hisseyi de alacağını duyurdu.

BAYMAK: Türkiye'nin en büyük 500 şirketi içerisinde yer alan BAYMAK da artık Türk değil.Dev klima sistemleri firması artık %100 oranında Hollandalı Dünya devi BDR Thermea'nin oldu...

YAPI KREDİ SİGORTA: Türkiye'de özel sektörde son yıllarda yapılan en büyük yabancıya satış operasyonlarından birisi olarak Yapı Kredi Sigorta da artık milli olmayan bir başka kuruluş olarak karşımıza çıktı...Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik'in satış süreci tamamlandığında hisselerini 1.6 milyar liraya Alman devi Allianz'a sattı.

A BANK:ANADOLU GRUBU'nun finans sektöründeki markası A BANK ise Katarlılara gitti. Abank’ın yüzde 70.84’ü Katarlı Commercial Bank’a satıldı. 

YEMEKSEPETİ.COM: Türkiye'nin en başarılı girişimlerinden bir tanesi olan yemeksepeti.com'un %20'si European Founders Fund’a,daha sonrasında bu kez Amerikalı General Atlantic 44 milyon dolar karşılığında şirketin 2. yabancı ortağı oldu...

PENTİ:İç çamaşır sektörünün önemli oyuncularından PENTİ'ye ise Amerikalılar ortak oldu...Amerikalı The Carlyle Grup artık PENTİ'nin ortağı...

FLORMAR: Türkiye'nin en öneml,i kozmetik firmalarından bir tanesi olan Flormar'da da artık çoğunluk "yabancı"...FRANSIZ kozmetik devi Yves Rocher Grubu, Türkiye’nin köklü kozmetik firması Flormar’ın yüzde 51’ini satın aldı...

DAMAT: Hazır giyim sektörünün ünlü öarkalarından DAMAT da yabancı sermaye ile tanışanlardan...Damat ve Tween markaları ile tanınan Orka Group'un azınlık hisseleri New York merkezli yatırım şirketi Investcorp'a satıldı.

TAV:TAV Havalimanları Holding'in yüzde 38'i ve halka açık olmayan TAV Yatırım Holding'in yüzde 49'u Fransız Aéroports de Paris Management şirketine 923 milyon dolar karşılığında satıldı.

MUSTAFA NEVZAT İLAÇ SANAYİİ:Mustafa Nevzat İlaç Sanayii’nin yüzde 95.6’lık hissesi, 700 milyon dolar karşılığında ABD’li Amgen'e satıldı.

EMBİL İLAÇ:94 yıllık köklü ilaç firması Embil ilça ise İspanyollara gitti...Embil İlaç İspanyol İspanyol Exeltis Pharmaceuticals Holding  tarafından satın alındı..

(Bu arada biz bu listede son 5 yıl içerisindeki satışları işlesek de özellikle ilaç sektörü noktasında bir parantez açmak gerekli.Zira Türkiye’nin ilk ilaç üreticisi İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayi'nin 2003 yılında hisselerini İtalyan ilaç devi Menarini Group’a satmışı ile ilaç sektöründe yaşanan yabancı sermayeye satışların ardı arkası kesilmedi. Peş peşe sektörde yer alan en köklü Türk firmalar yabancı sermayenin eline geçti. Yabancı sermayenin ilaç sektörüne agresif biçimde girdiği yıllardaTürkiye pazarında ses getiren en önemli girişimi, 2003’te Fako İlaç’ın 63 milyon dolara Actavis Grubu’na satılmasıyla gerçekleşti. 2006’da Actavis, Fako’nun kalan yüzde 11’lik hissesini de satın aldı. Aynı yıl, Biofarma, Munir Şahin İlaç, Taymed ve Deva Holding’in satış işlemleri oldu.  Yerli ilaç sektörünün en büyük şirketlerinden Eczacıbaşı İlaç ise, 2007’de hisselerinin yüzde 75’ini Çek Cumhuriyeti menşeli Zentiva’ya sattı. Böylece Türkiye ilaç pazarının %90'ına yabancı çok uluslu ilaç firmaları hakim hale geldi)

KOTON:Hazır giyim sektörünün önemli markalarından KOTON'da artık tamamen milli değil....Zira Koton'un yüzde 50’si Turkven’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Nemo Apparel BV’ye satıldı. 

BAHÇEŞEHİR KOLEJLERİ:ABD merkezli Carlyle Grubu Bahçeşehir Kolejleri’nin yüzde 48’ini aldı.

HİSARLAR MAKİNE: Türkiye'nin en büyük traktör parçası ve zirrai makine üreticilerinden olan ve aynı zamanda ilk yerli 4x4 arazi aracını üreten Hisarlar Makine ise Hint devi Mahindra & Mahindra'ya satıldı...

ERKUNT TRAKTÖR: Türkiye'nin en önemli tratör markalarından Erkunt Traktör de yine Hisarlar Makine'yi satın alan Hintli Mahindra & Mahindra tarafından satın alındı.

NTV SPOR:Doğuş Grubu'nun medya alanında spor kanalı olarak konumlandırdığı NTV SPOR, Discovery Channel Comminications'a satıldı...

OLTAN GIDA: Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı ve Avrupa pazarının %70'ine yakın fındık ihtiyacını karşılayan Oltan Gıda,Nutella'nın sahibi olan İtalyan Ferro Grubu'na satıldı...

YÖRSAN:Türkiye'nin en büyük ve en köklü süt ürünleri firmalarından YÖRSAN'da yabancı sermayeye geçen "büyüklerden".Yörsan, Dubaili Abraaj Capital’e satıldı. 

NAMET:Damat firmsının azınlık hisselerini satın alarak Orka Grup'a "stratejik ortak" olan Amerikalı New York merkezli yatırım şirketi  Investcorp NAMET'i de satın aldı...

MNG KARGO: MNG KARO ise Dubai merkezli Mirage Cargo b.v'ye satıldı.

BENTO: Türk sanayi tipi yapışkan maddeler üreticisi BENTO, Japon Nitto Denko'ya satıldı.

MAÇKOLİK.COM: mackolik.com'un %50,1'lik çoğunluk hissesi, İngiliz Perform'a 40.8 milyon TL'ye satıldı.

POLİMER KAUÇUK:Türkiye'de sektörünün ilklerinden olan Polimer Kauçuk da artık Türk firması değil... Firma ABD'li dev Eaton Corporation’a satıldı.

Silk&Cashmer: Dubai merkezli Eastgate Capital Group silk&cashmere’in yüzde 45’ini satın aldı.

PRONET:Güvenlik sistemleri sektörünün önemli firmalarından Pronet ise 35* milyon Euro'ya İngiliz girişim sermayesi şirketi Cinven’e satıldı..

ARİFİYE TANK PALET FABRİKASI: Katarlı ortağı olan Ethemn Sancak'a verildi.

HOTEL GRAND AZUR:Doğuş Grubu'nun turizm alanındaki en önemli yatırımlarından bir tanesi olan Hotel Grand Azur,Alman devi TUI tarafından satın alındı. 

PEYMAN:Hissedarları arasında Sabancı Ailesi'nin ESAS Holding'inin de bulunduğu kuruyemiş üreticisi PEYMAN, özel sermaye fonu Bridgepoint'e 110 milyon dolara satıldı.

PETKİM:Petkim’deki yüzde 10,32’lik son kamu hissesi, 168 milyon 500 bin dolara Socar’a satıldı.Böylece PETKİM'de devletin hiç payı kalmadı.

Bursagaz ve Kayserigaz: Bursagaz ve Kayserigaz önce Alman enerji devi EWE tarafından satın alınırken,2018 yılında bu firmalar bu kez de Azeri SOCAR tarafından satın alındı...

EKOL GIDA:Ekol Gıda'nın %51'i Amerikalı dev Cargill tarafından satın alındı...

ALEMDAR KİMYA:Türkiye’nin ilk ve tek oleo kimya (yağ) üretimi yapan şirketi 95 yıllık Alemdar Kimya,Cargill tarafından 50 milyon dolara satın alındı.

SÖKE UN:Türkiye’nin önde gelen un üretim şirketi Söke Un’un hisseleri İngiliz menşeli özel sermaye fonu Mediterra Capital Partners I’e satıldı.

U.N. RO.RO: ESAS HOLDİNG'e ait u.n Ro-Ro , Danimakalı dev DFDS Group'a 950 milyon Euro'ya satıldı...

Bunlar sadece son 5 yıldaki yabancı sermayeye yapılan satışlar...Daha önceki yıllarda gerçekleşen yabancı sermayeye yapıla satışlar da eklendiği zaman pek çok sektörün artık yabancı sermayenin kontrolüne girmiş durumda olduğunu görüyoruz.

Evet,şimdi siz karar verin: Yabancı sermaye ekonominin can damarı mı? Yoksa "Silahsız işgal mi?"

Bu haberi yaparken haberin bir bölümü için - Dr. İlhami Pektaş'ın SON 10 YILDA YABANCILARA SATILAN YERLİ FİRMALARIMIZ başlıklı makalesinden kaynak olarak yararlanılmıştır.

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..