Ekonomi

img

"SİR BRE ZINDIK" YAZDI...


Merhaba sevgili okurlarım,

Ben Twitter’dan da bildiğiniz üzere @elcapitol nam-ı diğer Sir Bre Zındık. Sevgili Celal Bey’in de tavsiyeleri üzerine artık gazzetta9’da haftalık olarak ekonomik yorumlarımı sıkıcı teknik bilgilerden uzak olarak halkımızın anlayabileceği amiyane tabirle basit bir anlatımla sizlere sunmaya başlıyorum.

Malumunuz üzere gerek S-400’ler - F-35 krizi gerek İstanbul Seçimleri gerekse 11. Kalkınma Planıyla yoğun bir ay geçirdik ve geçirmekteyiz. Peki tüm bunlar bizlere gelecekte ne gibi sonuçlar açacaktır?

Burada işin iç politik veya siyasi alanından ziyade ekonomik anlamda geri dönüşlerini sizlerle paylaşmaya çalışacağım.


S-400

Öncelikle söylemek isterim ki gerek piyasalar gerekse ABD bizim S-400 kararımızı çok öncesinden fiyatlamış ve kabul etmiştir. Çünkü gerek hükümetimizin gerekse Cumhurbaşkanımızın söylemlerinden yola çıkarak Türkiye’nin bu kararı ve alım işlemini gerçekleştireceğini uzun zamandır anlatmaktadırlar. Tüm bunlardan dolayı da ABD bizzat bir yaptırım uygulamaktansa Türkiye’nin kararlılığına karşı daha şeffaf ve güvercin bir politika izleyerek süreci geçiştirmek istemektedir. Peki ABD neden Güvercin bir politika izlemeye çalışıyor? Çünkü Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşamış olduğumuz ambargolar sonucunda ASELSAN ortaya çıkmış ve Türkiye’de yeni bir dönemi açmıştı. Aynı şekilde SİHA satmayan ABD kendi üretmiş olduğumuz SİHA’ları üretmemizi sağlamıştır. İşte tüm bunlardan dolayı bizzat bir yaptırım uygulamak yerine ‘Güvercin’ bir politika izleyerek süreci yürütmek istiyor olabilir.

İstanbul Seçimleri
İstanbul seçimleri sonrasında piyasada herhangi bir ters veya sert bir hareket göremedik sebebi ise aynı şekilde piyasaların mevcut durumu fiyatlamış olduğundan dolayı ufak hareketlerle birlikte dengede olduğunu gördük.

11. Kalkınma Planı
Kısaca önem verdiğim maddeleri sıralayacak olursam;

1) Yılda 4.3’lük reel büyüme,

2) Enflasyonu %5’e düşürme,
3) Cari Açığın Milli Gelirin 1/1000 olacağı şeklinde sıralayabilirim.

Peki sevgili dostlarım bu veriler ne kadar doğru? Kısaca yorumlamam gerekirse bana hiç ama hiç gerçekçi gelmediler. Peki neden? Malum ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, sanayide yavaşlama, emlak krizi vb faktörleri baz aldığımızda kesinlikle mantıklı bulamıyorum. Neden mantıklı bulamıyorum? Çünkü mevcut düzen buna kesinlikle izin vermiyor. Yıllardır söylemiş olduğum AR-GE ve İnovasyon yatırımlarımız rezil seviyelerde. Teknoloji üretemiyoruz, genç nesli üretime teşvik etmiyoruz aksine vermiş olduğumuz balon kredilerle piyasayı rahatlatmıyor aksine krizi hem derinleştiriyor hem de erteliyoruz. Kamu harcamalarımız gün geçtikçe artıyor. Vatandaşın geçmişte üretimden kaçarak İnşaat sektörüne girişiyle sanayimiz çok fazla kan kaybetti. İş adamları makine ve İnovasyon yerine fabrikalarını satarak Müteahhitliğe geçiş yaptılar. Tıkanan piyasa da bizleri fiyatları şişmiş bir ekonomiye sürükledi. Gezi Parkından itibaren başlayan kriz  17/25 Aralık süreciyle hız kazandı ve  15 Temmuz süreciyle birlikte de ciddi bir ilerleme kaydetti. Peki Sir ne diyorsun? Tüm bunların suçlusu FETÖ’mü? Hayır kardeşim. Bu krizin sadece gerçekleşme nedenlerinden birisi. Belgelerle gün gün ortaya çıkmaktadır ki Kamu Harcamalarımız israf ekonomisine dönüşmüş. Neredeyse kamunun her alanında bir talan hakim olmuş. Yani Türkiye nezdinde genel perspektiften bakacak olursak elimizi nere atsak çürümüş bir vaziyette karşımıza çıkıyor.

Peki bu krizden çıkmamız için genel anlamda yapılması gerekenler nelerdir?

1) İsraf Ekonomisinden Kesinlikle Kurtulmalıyız,
2) Ülkemizin gerçek anlamda bir hukuk devletine dönüşmesine izin vermeliyiz ki yabancı yatırımcı güvenle ülkemize yatırım yapabilsin,
3) İç piyasada tüketimin arttırılabilmesi, üretici ve esnafın rahat bir nefes alarak özgürce hareket edebilmesi için vergilerimizin ivedilikle azaltılması,

4) Üretimi gerçekten üreticilerin yapabileceği teşvik ve kredilerin tahsis edilmesi ve devletin denetleme mekanizmalarıyla birlikte ‘ombudsman’ sisteminin aktif hale getirilmesi,

5) Bu madde belkide konuşulmayan ve kimsenin umursamadığı bir madde ancak İVEDİLİKLE MESLEK LİSELERİNİN tekrardan düzenlenip ihtiyaca ve öğrencinin kişilik ve karakter analiziyle birlikte üretime ve katma değere endeksi eğitimlerin faaliyete geçirilmesi şeklinde sıralabilir.

Ben Sir Bre Zındık olarak çıkış anahtarımızda bunları görüyorum sevgili dostlarım. Tabikiyle bunların konularında uzman kişi ve kurumlarca incelemeler sonucunda belirlenip uygulamalara alınmaları gerekmektedir.

Bu haftaki yazımı bu şekilde sonlandırıyorum. İlk yazımın olması hasebiyle sürç-i lisan ettiysem affola. Tüm okurlarıma mutlu haftasonları dilerim.

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..