Ekonomi

img

MİLLET CAN DERDİNDE,AKP "KIYAK" MAAŞ DERDİNDE!

gazzetta9.com

Celal Eren ÇELİK

Tükiye ve Dünya'da herkes COVİD 19 salgını nedeni ile tabiri yerindeyse canının derdine düşmüşken iktidarın gece yarısı çıkarttığı bir karar ile çeşitli kamu kurumları ve özelleştirme kapsamında bulunup kamu payı %50'yi aşan kurumların Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile denetim ve tasfiye kurulu üyeleri maaşları konusunda yeni düzenlemeye gittiği ortaya çıktı...

11 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlarak aynı gün yürürlüğe giren düzenleme 2018 yılında belirlenmiş olan Yönetim Kurulu Başkanı,Yönetim Kurulu Üyesi,Denetim ve tasfiye Kurulu üyelerinin maaşlarını yeniden düzenledi.

Yapılan yeni düzenleme ile Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş ve İller Bankası A.Ş  Yönetim Kurulu Üyleri'ne net 3335 TL,Yönetim Kurulu Başkanına bu ücretin 2 katı,denetim kurulu üyelerine ise yönetim kurulu üyeleri için belirlenen ücret olan 3 bin 335 TL'nin 3/4'ünü aşmayacak şekilde maaş verilmesi karara bağlandı.

Yine  Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş ve İller Bankası A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı,yönetim kurulu üyeleri,denetim kurulu üyeleri yapılan son düzenlemeye göre 15 Ocak ve 15 Temmuz tarihlerinde birer maaş tutarı ek ödeme alabilecekler.

Ayrıca özelleştirme kapsamında bulunan ve kamu payı %50'yi aşan kuruluşlar dahil  Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının yönetim kurulu üyelerine 3 bin 335 TL ,Yönetim Kurulu Başkanlarına bu ücretin 2 katı,tasfiye kurulu üyeleri ile bağlı ortaklık denetçilerine yönetim kurulu üyeleri için belirlenen ücretin 3/4'ü kadar ödeme yapılması da düzenleme içerisinde yer aldı.

Ama bu kurumlarda Yönetim Kurulu Başkanı,Yönetim Kurulu Üyesi,Denetim ve tasfiye kurulu üyeleri için "Gelir kaynağının" büyüğü kuruma bağlı iştiraklerden ve şirket ortaklıklarından gelecek...

Zira yapılan düzenlemeye dahil olan kamu kurumları ve kamu payının %50'yi aştığı özelleştirme kapsamındaki kurumların yönetim ve denetim kurulu üyeleri bu görevlerini sürdürdükleri kurumların iştiraklerine ve ortak oldukları şirketlere de kurumu temsilen Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olabilecekler.

ÇİFTE MAAŞ KIYAĞI...

Bu kurumlarda Yönetim ve denetim kurullarında görev yapan kişiler kurumun iştirak ve ortaklıklarında kurumu temsilen Yönetim Kurulu Başkanı olursa yıllık olarak kurumdaki maaşının tam 14 katı tutarında bir ücret alacak...

Yani örnek vermek gerekirse İller Bankası A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı'nın maaşı son düzenleme ile 6 bin 670 TL.Ama İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İller Bankası'nın ortak olduğu bir şirkete de İller Bankası'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı olursa o şirketten yıllık 93 bin 380 TL ücret daha alacak.Bu da ekstra ayda 7 bin 781 TL kazanç demek...

GELİR VERGİLERİNİ DE DEVLETE YIKACAKLAR...

Ama yapılan düzenlemenin çok daha çarpıcı bir boyutu bu ücretleri kazanan yönetim kurulu başkanları,yönetim kurulu üyeleri,denetim ve tasfiye kurulu üyelerinin "Vergileri" konusunda...

Zira yapılan düzenleme ile bu ücretlerin ödendiği, ek ödemelerin yapıldığı yönetim kurulu başkanları,yönetim kurulu üyeleri,denetim ve tasfiye kurulu üyelerinin her türlü vergi ve kesintilerinin görev yaptıkları kurum tarafından ödenmesi karara bağlandı.

Ayrıca birden çok kamu kuruluşunda yönetimde bulunan yönetim kurulu üyelerinin tüm aldıkları ücretler de birleştirilmek sureti ile gelir vergilerinin görev yaptıkları kurum tarafından ödeneceği yapılan düzenleme ile belirtildi.

Böylece yapılan bu düzenleme ile birden çok kamu kurumunda yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeliği yapılırken,buradan elde edilen gelirlerin gelir vergisinin kamu kurumları tarafından  yani devlet tarafından ödenmesinin de  önü açılmış oldu.

Yapılan bu düzenleme ile bu kamu kuruluşlarında yönetim kurullarında görev yapan isimler hem maaşlarını arttırdılar hem de vergilerini devletin kurumlarının üzerine yıkarak iki kez "Kıyak" bir gelir kapısı elde ettiler...

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..