Ekonomi

img

KÜRESEL TİCARET KÜÇÜLÜYOR

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) küresel ticaretin 2018'in 4'üncü çeyreğinde yüzde 0.3 daraldığını açıklarken, bu yıl ise yüzde 2.6 büyüyeceğini tahmin etti. Bu beklenti daha önce yüzde 3.7 olarak öngörülen seviyenin altında bulunuyor. Küresel ticaret 2018'in tamamında ise yüzde 3 arttı.

WTO yıllık tahmini düşürmesine gerekçe olarak yeni gümrük vergileri ve misilleme önlemleri, ekonomik büyümenin yavaşlamasını, finansal piyasalardaki oynaklığı ve gelişmiş ülkelerde sıkılaşan para politikasını gösterdi.

WTO'nun başında bulunan Roberto Azevedo, "Ticaret gerilimlerinin arttığı göz önüne alınırsa kimse bu tahminlere şaşırmamalı. Bu kadar yüksek seviyede belirsizlik var olduğunda, ticaret ekonomik büyümeyi sürdürmede rolünü tam olarak oynayamaz. Elbette başka unsurların da rolü oluyor, ancak artan ticaret gerilimi ana etken. ABD ve Çin arasındaki gerilimlerin büyük rol oynadığı açık" dedi.

Azevedo İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının etkisine dair öngörüde bulunmadı.

Bu arada WTO ticaret hacminin 2018'de sadece hafif düzeyde artmasına rağmen, dolar değerinin kısmen petrol fiyatlarındaki yüzde 20 artış nedeniyle yüzde 10 yükselerek 19.48 trilyon dolara çıktığını açıkladı.

Kaynak:Reuters

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..