Dosya Haber

img

YEŞİL AHTAPOT-1.BÖLÜM: "İLİM YAYMA CEMİYETİ"

gazzetta9 DOSYA HABER

Celal Eren ÇELİK

1980'lerin başında Amerika Birleşik Devletleri'nin Dünya genelinde uygulamaya koyduğu ve "operasyın yapılacak hedef ülkelerde" pek çok dizayn edici operasyonu STK'lar eli yapma temeline dayanan PROJECT DEMOCRACY projesi, Türkiye'de 12 Eylül darbesi ile önü adım adım adım açılan "Siyasal İslam" tarafından nasıl kopyalandı?

Siyasal İslam'ın temsilcileri ve "derin kadroları" kurulan vakıf ve STK'lar eli ile nasıl bir "ağ kurdular?

Kurulan bu "network" siyasal İslam'ın siyasal ve ticari ayağı için nasıl vazgeçilmez bir hal aldı...

Bu büyük "network" içinde kim kimle,uluslararası bağlantılar neler,girift ilişkiler ağı,uygulanan bu projenin siyasal ve ticari ahayatta ne denli belirleyici olduğu... Hepsi ama hepsi bugün itibariyle gazzetta9.com da kapağını kaldıracağımız YEŞİL AHTAPOT başlıklı dosya haber yazı serimizde olacak...

Dosya haber serimiz için genel çerçeveyi çizdiğimiz bu girizgahtan sonra Türkiye'de ismi daha çok 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında duyulan siyasal islamın kurduğu "STK-VAKIF AĞININ" "Amiral Gemisi" konumunaki İlim Yayma Cemiyeti'ni mercek altına alacağımız ilk bölümümüz ile serimize başlıyoruz...

İşte gazzetta9.com farkı ile bu büyük "AĞ" ve Türkiye'yi sarıp sarmalayan siyasal ilişkilerin STK-VAKIF bağlantıları...

SİYASAL İSLAMIN "SİVİL TOPLUM" YAPILANMASININ AMİRAL GEMİSİ:İLİM YAYMA CEMİYETİ...

Tarih yaprakları 17 Ekim 1951'i gösterdiğinde sonraki yıllarda günümüze dek Siyasal İslam için çok büyük önem taşıyacak olan bir "Cemiyet" kurulmaktadır... Bu cemiyetin ismi "İLİM YAYMA CEMİYETİ" dir. İLİM YAYMA CEMİYETİ misyonunu "Milli ve manevi değerleri korumak" olarak açıklamaktadır.

Ancak "MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİ KORUMA" misyonu ile kurulan İlim Yayma Cemiyeti'nin kurucu kadrolarına bakıldığında  bu kadroların Türkiye'de ABD öncülüğünde CIA destekli olarak kurulan, hatta 2 numaralı şubesi Erzurum'da Fethullah Gülen tarafından faaliyete geçirilen Türkiye Komünizmle Mücadeli Derneği'nin kadroları olduğu gözükmektedir.

Kim vardır bu "Kurucular kadrosu" içerisinde?

Yusuf Türel,Nazif Çelebi,Ahmet Ata Köseoğlu,Ömer Lütfi Take,Hamit Çağıl,Ali Rıza Cansu,Ali Sünnetçioğlu,Cemalettin Tunç,Mustafa Doğanbey, Süleyman Kuşçulu...

İlim Yayma Cemiye'nin ilk kuruluş günlerinde kendisini en çok destekleyen bir başka kuruluşun ise yine "uluslararası ilişkileri" tartışma konusu olan "Aydınlar Ocağı" olması da diğer enteresan noktadır.

Ancak "sessiz ve derinden" yapılandırılarak, gün be gün güçlendirilen bu yapılanmanın arkasındaki asli güç Suudi Arabistan ve Suud Devleti'nin istihbarat örgütü RABITA'dır...

10 Kasım 1953 günü tarihli bir CIA raporunda İlim Yayma Cemiyeti ile Suudi Arabistan gizli istihbarat servisi arasındaki ilişki aynen şu ifadeler ile kendisine yer bulmuştur:

"“İlim Yayma Cemiyeti  Arap Gizli Servisinin gizli adı olup, amacı, Arapça konuşulması ve yazılmasının yasak olduğu tüm ülkelerde, imamları ve vaizleri eğitmek için gizli okullar kurarak bu okulları fonlamaktır."

(Kaynak:20 Mart 2017-Aydınlık Gazetesi-CIA BELGELERİNDE İLİM YAYMA CEMİYETİ başlıklı haberi)

Evet İlim Yayma Cemiyeti kuruluşunun henüz 2.senesinde CIA raporlarında kendisine yer bulmuştur ve bu cemiyetin "İLİM YAYMAKTAN" çok daha "derin" misyonlarının olduğu görülmektedir.

İlim Yayma Cemiyeti'nin kuruluş ve ilk örgütlenme yapılanmasını oturttuğu dönem,ABD ile çok yakın ilişkiler içerisinde olan Demokrat Parti iktidarı ve hemen arkasından gelen Adalet Partisi iktidarı dönemi olmuş, İlim Yayma Cemiyeti bu iktidarlar döneminde kendisine açılan alan ve sağlanan özel "imtiyazlar" sayesinde giderek büyümüştür.

Cemiyet giderek güçlenirken 1953 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile "Umumi Menfaatlere Yararlı Dernek" statüsüne alınjara önü daha da açılmıştır.

Zamanın yükselen sermayedarlarından Sakip Sabancı ile Ziraat Odaları Birliği Başkanı büyük toprak ağası Fahri Tanman, İlim Yayma Cemiyeti’ne maddi destek vermişlerdir. (Kaynak:Uğur Mumcu-Rabıta)

Kuruluşundan 17 sene sonra yani 1963 yılına gelindiğinde ise Cemiyet, 46 şubesi ve yıllık 35 milyon TL gibi o zaman için çok büyük bir paraya hükmeder oldu.Cemiyet özellikle Suudi Arabistan ile sıkı ilişkiler geliştirmişti.

Şimdi burada İLİM YAYMA CEMİYETİ'ne bir virgül koyarak aynı tarihlerde Suudi Arabistan coğrafyasına doğru uzanalım... Suudi Arabistan petrollerini ARAMCO isimli şirket çıkartmaktadır... Peki bu şirketin ortağı kimdir? ARAMCO'nun ortağı CHEVRON,Standard Oil of New Jersey ve Socony-Vacuum Oil o yıllarda... (1980'de Suudi devleti şirketin paylarının tamamını satın aldı) Peki o yıllarda ARAMCO'ya ortak olan şirketler kimin? Rockefeller Ailesi'nin!

İlim Yayma Cemiyeti'nin yakın ilişkilerini üstad Uğur Mumcu'nun RABITA isimli eserinde detaylıca yazdığı Suudi istihbarat servisi RABITA ise işte bu ARAMCO isimli şirkette Rockefeller Ailesi ile ortak! Yani İlim Yayma Cemiyeti'ne finans kaynağı olan RABITA'NIN PARASINI Amerikan ROCKEFELLER AİLESİ veriyor!

Zaten bu tarihlerde cemiyetin ARAMCO ve RABITA ile ilişkilerini giderek daha sıkı hale getirdiğini görüyoruz.

Ancak İlim Yayma Cemiyeti'nin asıl "atılımını" gerçekleştirdiği yıllar 1970'ler olmuş,cemiyet 70'li yıllar ile birlikte adeta bir "Şahlanış" dönemi yaşamıştır.

Kurduğu Kur'an Kursu ağı ve İmam Hatipler artık İlim Yayma Cemiyeti'ne yetmemektedir ve Cemiyet artık gözünü öğrenci yurtlarına dikmiştir.Devlet kadrolarındaki "etkin bağlantılarına" yaptığı baskı sonrasında İlim Yayma Cemiyeti istediğini alır ve kısa süre içerisinde Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce öğrenci yurdunun sahibi konumuna gelir.

Cemiyet Kur'an kursları ile ilk-orta okul seviyesinde,İmam Hatipleri ile lise seviyesinde ve son olarak yurtları vasıtası ile Üniversiteler seviyesinde "kadrolar" devşirmektedir. Bu nedenle bu üçlü sac ayağı İlim Yayma Cemiyeti'ni ayakta tutan hayati derecede stratejik öneme sahip "taşıyıcı kolonlardır".Cemiyet ülke yönetiminde buralardan yetiştireceği kadrolar ile etkin olmayı düşünmektedir. Ve bu yurtlardan çıkan öğrenciler devlet kurumlarına yerleştirilmeye başlanır.

Bu arada 31 Mart 1973 tarihinde "sessiz sedasız" biçimde bir Vakıf Kurulur... İLİM YAYMA VAKFI... İlginçtir kurucuları hiç de yabancı değildir bu vakfın...

Peki kimler vardır İLİM YAYMA VAKFI'nın en üst seviyedeki "kadrolarında"...

Korkut Özal,Turgut Özal,Süleyman Mercümek-kendisi "buharlaşan" Bosna'ya yardım paraları ile meşhur olmuştur-,Salih Tuğ, AKP 21.ve 23. dönem Milletvekili, Abdullah Gül'ün İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Milli Türk Talebe Birliği'nde hocası olan Nevzat Yalçıntaş,KALE GRUBU'nun kurucusu ve sahibi İbrahim Bodur, Erenköy Cemaati'nin lideri,BİM ve ALBARAKA TÜRK'ün kurucusu,Cüneyd Zapsu'nun ortağı, TOPBAŞ Ailesinin en önemli isimleri Eymen Topbaş,Muammer Topbaş,Latif Topbaş,Mustafa Topbaş,Sebahattin Topbaş, ÜLKER'in kurucusu Sabri Ülker,Yusuf Türel,Nahit Rıfkı Dinçer,Rıfat Tandoğan,Osman Kılıç,Necip Fazıl'ın doktoru Ayhan Songar ,eski AKP'li milletvekili ve bakan Mehmet Aydın, eski bakan ve valilerden Vefa Poyraz,Numan Kurtulmuş'un babası İsmail Niyazi Kurtulmuş..

Peki bu kadar mı? Tabii ki hayır... Vakfın kurucuları arasında Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Kemal Unakıtan, Ali Coşkun, Kadir Topbaş da yer almaktadır.

İLİM YAYMA VAKFI, İLİM YAYMA CEMİYETİ'nin daha da kurumsallaşarak vakıflaştığı "Ardılı" konumundadır...

Evet İlim Yayma Cemiyeti siyasetten bürokrasiye kadar uzanan çok geniş bir "ağ" kurmuştur...

İLİM YAYMA CEMİYETİ, tabii ki devlet kademelerine bu siyasal-bürokratik ağ ile yayılırken finans sektörüne de gözünü dikmiştir.

İlim Yayma Cemiyeti'nin finans sektöründeki ilk hamlesi 1980 sonrasında Suud sermayeinin Türkiye'ye güvenilir biçimde sokulmasını sağlayacak olan ve bu nedenle projelendirilen İslami Kalkınma Bankası ile olmuştur.Kurulan bu bankanın en önemli yönetici kadrolarını İlim Yayma Cemiyeti oluşturmuştur ve bu banka ile birlikte kurulan ilişkiler de çok daha girift bir hal almıştır.

İlim Yayma Cemiyeti, Uğur Mumcu'nun tüm detayları ile aynı isimli kitabında nasıl bir yapılanma olduğunu ortaya koyduğu Suudi Arabistan merkezli RABITA örgütü ile giderek sıkılaşan bir ilişki kurmuştur.Ve bu ilişkiler üzerinden "ARAP TİPİ" kendi finans sistemini kurmak üzere harekete geçmesi uzun sürmeyecektir.

Ve bu bağlamda en önemli adım atılarak Erenköy Cemaati lideri ve İlim Yayma Cemiyeti'nin en üst kademe kadrolarından birisi olan TOPBAŞ AİLESİ eli ile "faizsiz kazanç" ismi ile ALBARAKA TÜRK hayata geçirilir.Aslında ALBARAKA Suudi Arabistan merkezli bir banka olup,Suud "büyük sermayesinin" operasyonel olarak Dünya'ya açıldığı kapı konumundadır.

Ancak bankanın bir diğer kurucusu ise hiç yabancısı olmadığımız bir isimdir:KORKUT ÖZAL.

İlim Yayma Cemiyeti ve ardılı olan İlim Yayma Vakfı 1980'in sonlarına kadar Özal iktidarı ile altın çağını yaşasa da, ABD'nin "projelendirdiği" Gülen Hareketi ile yola devam etmesi ve stratejik tercihini bu yönde kullanması ile, Gülencilerin önünün açılması ile adeta 80'lerin sonunda "KIŞ UYKUSUNA" yatar..

Ta ki o zamanki adı ile "Cemaat" ile AKP iktidarının arasının açılmaya başladığı tarih olan 2012 senesine kadar...

AKP "Cmaati" tasfiye etmek isterken o zamana kadar bu cemaatten sağladığı kalifiye eleman ihtiyacının yerine ikame edecek yeni bir yapılanma ararken devreye İLİM YAYMA CEMİYETİ girecektir.

2012 yılında İLİM YAYMA VAKFI'na bağlı olarak Sebahattin Zaim Üniversitesi kurdurulur.Üniversite için İstanbul'un en değerli arazilerinden birisi olan tarihi Halkalı Ziraat Mektebi arazisi vakfa 20 yıllığına aylık 20 bin TL gibi komik bir rakama kiralanır. Tarihi Halkalı Ziraat Mektebi kapatılır...Bu okul aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy,Zihni Derin, Ali Rıza Erten gibi isimlerin yetiştiği okuldur.

Üniversiteye ismini veren Sebahattin Zaim ise İLİM YAYMA VAKFI'nın finans modeli olan "Faizsiz Bankacılık" modeli tezinin Türkiye'deki öncü fikir babalarındandır.

2012 sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İLİM YAYMA CEMİYETİ'nin her toplantısında katılım sağladığını görüyoruz.

Adeta FETÖ karşısına "alternatif bir güç odağı" yaratılmaktadır AKP eli ile...

FETÖ'nün BANK ASYA'sı vardır, İLİM YAYMA CEMİYETİ'NİN AL BARAKA TÜRK'ü...

FETÖ'nün Samanyolu Kolejleri vardır,İLİM YAYMA VAKFI'nın İrfan Kolejleri...

FETÖ'nün yurtları vardır,İLİM YAYMA CEMİYETİ'nin yurt sayısı bir anda patlamış hatta Kredi Yurtlar Kurumu ile yapılan anlaşmalar ile devlet yurtlarından pek çoğu İLİM YAYMA CEMİYETİ'ne devredilmiştir.

Bu arada kamuoyuna yansıyan pek çok haberde de yer aldığı gibi İLİM YAYMA CEMİYETİ,AKP'li iş adamlarından bağışlar ve AKP'li belediyelerden aldığı işler ile mali yönden de her geçengün güçlenmektedir.

İLİM YAYMA CEMİYETİ devlet kadrolarında da giderek güçlenirken özellikle yargı alanında kadrolaşır.15 Temmuz sonrasında ise gücünün doruğuna ulaşacak ve hakim-savcı atamalarında İlim Yayma Cemiyeti en önemli referanslardan bir tanesi olacaktır.

İşte 15 Temmuz sonrası devlet içerisinde FETÖ'den doğan boşluğu doldurmak için kendi içerisinde de savaşa giren "SİYASAL İSLAMCI STK'LARIN" en etkin ve en köklü olan "AMİRAL GEMİSİ" İlim Yayma Cemiyeti...

YEŞİL AHTAPOT "dosya serimizin" ilk bölümü burada sonlandırırken, dosyamızın bundan sonraki bölümlerinde yazacağımız pek çok STK ve kurulan ilişkiler aüğının da yine sizleri şaşırtmaya devam edeceğini belirterek ilk bölümümüzü burada noktalıyoruz...

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..