Dış Basın

img

İŞTE SOROS'UN YENİ ENSTİTÜSÜ

gazzetta9.com-DIŞ HABERLER

Son yıllarda Dünya'daki pek çok ülkelerde faaliyetleri nedeni ile küresek çapta faaliyetlerini sürdüren ünlü para spekülatörü George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü geçtiğimiz aylarda Türkiye'deki uzantısı olan Açık Toplum Vakfı'nın faaliyetlerine de son vermişti.

George Soros Dünya genelinde yıpranan Açık Toplum Enstitüsü isimli NGO'sunu kapatmıyor ancak ABD dış politikası üzerinde etkin olacak ve "Daha barışçı bir ABD dış politikası yönünde çalışmalar" yapılmasını temel "stratejik hedef" olarak belirleyen yeni bir NGO kuruyor..

Yeni think thank kuruluşunun adı ise Quincy Institute olarak belirlendi.

İŞTE SOROS'UN "DERİN" ORTAĞI

Ancak Soros bu kez yalnız değil... ABS dış politikasının daha barışçıl bir çerçeveye oturulması gerekliliğine dair çalışmalar yapacak Quincy Institute'nin diğer bir önemli kurucusu ise ABD "DERİN SERMAYE" yapılanmasının en önemli aktörleri olan KOCH kardeşler...

Charles ve David Koch kardeşler petrol rafinerilerinden kömür madenlerine, doğal gaz boru hatlarına uzanan bir imparatorluğu yönetiyor... Ve en önemli özellikleri "Toplumun kanaat ve düşüncelerini kendi çıkarlarına göre yönlendirecek ve manipüle edecek" lobi çalışmalarına,düşünce kruluşlarına,üniversitelere ve medyaya milarlarca dolar harcamaları...

Örneğin kendi çıkarlarına aykırı olan "Alternatif enerji" konusunda adeta topluma bu alternatif enerjileri kötülemek, yahut her yıl altı bin yoksulu ölmekten kurtaracak sağlık sigortasını -Health Care yasası- engellemek için de ellerinden geleni yapıyorlar.

Ancak şu anda yeni enstitüyü kardeşlerden Charles Koch'un desteklediği belirtiliyor.

Koch Kardeşlerin şu anki ilinen serveti 80 milyar dolar...

KURULUŞ İÇİN MİLYON DOLARLAR AKTI...

Açık Toplum Vakfı ve Charles Koch Vakfı yeni kurulan Quincy Institute'nin kuruluşu için 800'er bin dolar koydular ve imdiden "zengin" dostlarından bireysel bağışlar da toplamaya başladılar. Bireysel bağışlar ile birlikte vakfın kuruluş bütçesinin 3,5 milyon doları bulması bekleniyor.

ÇOK İDDİALI BİR KADRO KURULUYOR

Quincy Institute ABD gelecek 10 yılda dış politikasını temelden etki altına almayı hedeflerken çok da iddialı bir uzmanlar kadrosu kurmaya başladı bile...

Çin, İran ve Kuzey Kore ile çatışmaya yönelik müzakere alternatiflerini araştırmak için yaptığı araştırmalar ile ünlenen Suzanne DiMaggio da dahil olmak üzere Amerikan dış politikasının tanınmış birkaç eleştirmeni; tarihçi ve denemeci Stephen Wertheim; ve anti-militarist yazar ve emekli Ordu albay Andrew Bacevich kadroya dahil oldular bile...

Hatta Bacevich entitü ile ilgili ilk resmi demeci de “Quincy Enstitüsü, politikaya yeni, daha az militarize bir yaklaşım olarak bakması için hem ilericileri hem de anti-müdahaleci muhafazakarları davet edecek” şeklinde konuşarak verdi.Bacevich ayrıca “Sonsuz, savaşa karşıyız. Barış arayışını ülkenin dış politika gündemine geri getirmek istiyoruz. ”vurgusu yaptı.

10 YILDA ABD DIŞ POLİTİKASINI BELİRLEME İDDİASI

Yeni kurulacak enstitünün 2019 yılında 4 rapor yaynlaması hedefleniyor.Bu raporlardan ikisinin konusu netleşti:Ortadoğu ve Doğu Asya.

Enstitü ABD dış politikasında artık ABD ordusunun başka ülkelerde savaşa girmemesi ve sadece kendi ülkesini savunması gerektiğini belirtirken kendilerine de çok iddialı bir hedef koymuş durumdalar.

Quincy Enstitüsü üst düzey yöneticilerinden Trita Parsi "10 sene sonra hala eleştiri yapıyorsak başarısız olmuşuz demektir.Bizim hedefimiz 10 sonra otobüsü kullanıyor olmak" diyerek hedeflerinin 10 sene içerisinde ABD dış politikasını yönetecek kuruluş olmayı hedeflediklerini belirtti.

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..