Dış Basın

img

İSPANYA'DA SEÇİMLER ÖNCESİ "KATALAN" SORUNU GERGİNLİĞİ YAŞANIYOR

gazzetta9.com DIŞ HABERLER

Washington Post'un haberine göre İspanya seçimleri öncesinde seçimin en öneml,i belirleyici unsuru KATALAN ayrılıkçılar ve KATALONYA BÖLGESİ...

İki yıl önce İspanyanın ekonomik olarak yüksek gelire sahip olan bölgesi tarafından yapılan başarısız bir referandumdan bu yana İspanya'yı rahatsız eden Katalan ayrılıkçılar krizi, İspanya’nın 28 Nisan ulusal seçimlerinde merkezi bir rol oynayacak.

Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki iktidardaki Sosyalistler sosyal meselelere odaklanmaya çalışırken, sağdaki muhalefet partileri, ayrılıkçıların başarılı olmaları ve taleplerinin yerine getirilmesini engellemek için aşırı çaba sarf ediyorlar.

Bu durum, Katalonya’nın bölgesel hükümetinin güçlerini ve başkent Madrid’deki son kontrolünü elinden alarak, ayrılıkçı hareketi bastırma vaadiyle seçmen desteğini artırmayı ümit eden aşırı sağ Vox partisini de içeriyor.

Birkaç bin destekçi, Cumartesi günü kuzeydoğu Katalonya'nın en büyük şehri olan Barselona şehir merkezinde Vox tarafından düzenlenen bir mitinge katıldı.

Vox lideri Abascal “Katalonya bir millet değil! Bu çok daha önemli bir şeydir; İspanya'nın bir parçası!"şeklinde konuştu.

Abascal, Katalan ayrılıkçı milletvekillerinin 2017 yılında bağımsızlık ilan etme girişimlerine karşı çıktı, İspanya'nın en kötü anayasal krizini yaklaşık 40 yıl içinde başlatan bu bağımsızlık ilanı girişimi sonrasında  ayrılıkçı hareketin liderleri ya Yargıtay'da yargılanıyor ya da ülkeden kaçtıktan sonra İspanya'dan kayboldular.

Abascal, “En kutsal şey birliktir” dedi. “Katalonya’nın öz yönetimini askıya alacağız, yönetimine müdahale edeceğiz ve ayrılıkçıları yasaklayacağız.” şeklinde konuştu.

Vox'un kutuplaştırıcı stratejisi, şiddet ve ayrılık yanlısı Katalan ayrılıkçı grupların protestolarıyla karşılandı. Protestocular Vox'u  kampanyası esnasında  Abascal'ı protesto etti ve polisle çatıştı...

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..