Dış Basın

img

HALKBANK DAVASI'NDA HAKİMDEN ŞOK İFADELER!

gazzetta9.com-DIŞ HABERLER

ABD'de New York'ta görülen Halkbank Davası'nın bugün yapılan duruşmasında ilginç diyaloglar yaşandı...

Davayı toplam 19 kişi takip ederken ABD savcı heyetine 2 savcının da eklenmesi ile savcı sayısı 6'ya çıktı. Halkbank ise bir önceki duruşmaya hiç bir avukat göndermemişken bu davaya 4 avukat göderdi...

Davanın hakimi Berman Halkbank'ın davaya bu kez 4 avukat ile katılım sağlamasına ilişkin duruşma başladığında "Halkbank'ın buraya geleceğini biliyordum,buraya geleceğinden şüphem yoktu..Halkbank Türkiye'nin en önde gelen bankalarından birisi,buraya gelmiş olmanıza sevindim" şeklinde konuştu.

Bu arada mahkemeye Zarrab ve Hakan Atilla duruşmalarında mutlaka bir tane de Türkiye'den avukat gönderilirken bu mahkemeye Türkiye'den hiç bir avukatın gönderilmemesi dikkat çekti.Yine herhangi bir konsolosluk görevlisi de dava salonunda bulunmadı.

HALKBANK SAVUNMASINI "BU YARGILAMAYI KABUL ETMİYORUZ" ÜZERİNE KURDU

Halkbank'ı temsil eden avukatların başında gelen Andrew Hruska mahkemede savunmasını "Bu mahkemenin Halkbank'ı yargılamaya yetkisi yoktur,biz davanın düşmesini talep ediyoruz" argümanı üzerine kurdu.

Avukat Hruska Halkbank'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde şube ve faaliyeti olmadığını, yasada da bu nedenle Halkbank'ın yargılanabileceği bir madde bulunmadığını ifade ederek Halkbank Davası'nın düşürülmesini talep etti.

Bu esnada mahkeme başkanı Berman ile Halkbank avukatları arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Hakim Berman "Halkbank'ın hakkındaki tüm suçlamalardan (uluslarası para aklama,İran ambargosunu delme v.s) haberi var mı?" şeklinde bir soruyu Halkbank avukatlarına yöneltti. Halkbank avukatları bu soruya cevap olarak "Bu soruya cevap verme yetkimiz yok." cevcabını verdiler.

Hakim Berman ile Halkbank'ın avukatları arasında geçen bir ilginç diyalog ise hakim Berman'ın "Niçin buraya geldiniz?" sorusuna Halkbank avukatlarının "Bu mahkemenin Halkbank'ı yargılama yetkisi yok.Bu nedenle davanın düşmesini talep etmek için buradayız" cevabı oldu.

Halkbank'ın avukatı olan Andrew Hruska "Bizi müşterimiz sadece bu amaç için (Halkbank davasının düşmesi) için tuttu" ifadesini kullandı...Duruşma esnasında hakim Berman'ın sorduğu 5 soruya daha Halkbank avukatı aynı şekilde "Biz bu davayı kabul etmiyoruz.Müşterimiz de bizi bu davanın düşmesini talep etmemiz için tuttu" şeklinde cevap verdi.

HALKBANK AVUKATLARI DAVAYI KABUL ETMİYOR AMA SÜRECİ UZATMAK İSTİYOR

Halkbank avulatları mahkemenin Halkbank'ı yargılama yetkisi olmadığını ve bu nedenle davanın düşmesi gerektiğini söylerken bir yandan da sürecin uzatılması sonucunu doğuracak yeni görüşmeler talep ettiler.

Hakim Berman,Halkbank avukatlarına "Siz mahkemeyi ve davayı kabul etmiyorsanız ve görüşmeler sonrasında yine aynı pozisyonda olacaksanız neden bu görüşmeleri istiyorsunuz? Amacınız dava sürercini uzatmak mı? " diyer sorduğunda Halkbank avukatları "Bunu müşterime sormam lazım" şeklinde yanıt verdi.

HAKİM BERMAN'DAN HALKBANK DAVASI İÇİN BOMBA İFADELER...

Mahkeme hakimi Berman şahısların işin ucunda hapis olduğu için mahkemeyi reddedebileceğini ancak burada yargılanan Halkbank'ın bir kurum yani bir tüzel kişilik olması sebebi ile bir "hapis cezası" söz konusu olamayacağını ve zaten verilen cezanın mali cezalar olacağının altını çizdi.

Hakim Berman çok önemli ifadelerde bulunarak "Ben gerek savcılardan,gerekse medyadan Türk hükümeti ile ABD hükümeti arasında Halkbank'a verilecek cezalar konusunda yaklaşık 2 senedir verilecek cezalar konusunda uzlaşma görüşmeleri devam edeceğini öğrendim" şeklinde konuştu.

Hakim Berman Halkbank'ın mahkeme tarafından yargılanamayacağını savunan Halkbank avukatlarına "Siz bu mahkemenin Halkbank'ı yargılayamayacağını savunuyorsunuz ama taraflar bu noktanın uzun zamandır çok ötesinde.Halkbank ve Türkiye Cumhuriyeti ile Amerikan hükümeti ile bu cezalar için Hakan Atilla'nın cezasının kesinleştiğinden beri zaten pazarlık yapıyor" şeklinde çarpıcı sözler söyledi.

Ve Hakim Berman Halkbank avukatlarına kendisinden istenilen ek süre için ikna olmadığını belirtti.

DURUŞMA SONUCU

Davanın duruşması sonucunda Halkbank avukatları özel oturum istekleri için 19 Kasım tarihine kadar davanın savcılarına bir dosya sunacak 26 Kasım'a kadar savcılar bu dosyayı inceleyerek cevap verecek.

2 aralık tarihinde ise gerek avukatlar gerekse savcılar kısa cevaplar verecekleri görüşmelerin olacak.

Son değerlendirmey ise Hakim Berman yapacak ve özel oturum isteği talebini karara bağlayacak. 

 

 

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..