Dış Basın

img

BREXİT THERESA MAY'İN KOLTUĞUNU SALLIYOR

gazzetta9 DIŞ HABERLER

New York Times gazetesi İngiltere Parlamentosu'nun Brexit Anlaşması'nı 3. kez reddetmesi ile birlikte Başbakan Theresa May'in politikalarının büyük bir darbe aldığını bununla birlikte üst üste parlamentoda aldığı yenilgiler ile zayıflayan Başbakan May'in koltuğunun sallandığını yazdı.

Cuma günü İngiliz milletvekilleri, Başbakan Theresa May’ın İngiliz Parlamentosu'na  bir kez daha  Brexit planını üçüncü kez reddettiler ve bu kararla Theresa May'in Brexit politikaları büyük bir darbe daha aldı. İngiltere'de bir kez daha reddilen Brexit kararı ile en az iki hafta daha bu konudaki kaosun devam edecek olması da kesinleşti.

Theresa May'in parlamentodaki son yenilgisi,önceki iki oy farkından daha az olmasına rağmen, giderek zayıflamış başbakandan kısa vadede başka seçenek bırakmayacak gibi görünüyor:

İngiltere, 12 Nisan’da bir anlaşma yapılmadan bloğu terk edebilir; ancak böylesi bir adımın ülkeyi yiyecek ve ilaç sıkıntısı ile başbaşa bırakması gibi bir sorun var. Böylesi bir durumda ise İngiltere'de kaotik olmayan ve potansiyel olarak ekonomik açıdan zararsız bir geri çekilme planını savunan Thera May çaresiz biçimde planının başarısız olması durumunda kısa bir gecikmeyi reddeden Avrupalı ​​liderlere, neredeyse kesin olarak uzun bir erteleme olacağını söyleyebilir.

Theresa May oylamadan sonra, “Parlamentonun kararının sonuçları ciddidir” diyerek, AB'nin İngiltere'ye daha fazla zaman vereceğine dair garanti verilmediğine dikkat çekti.

Avrupa Komisyonu Twitter’da yayınlanan “12 Anlaşmazlık” senaryosunun şimdi olası bir senaryo olduğunu belirtti.

Başbakan May, parti disiplini ve ardışık parlamento yenilgileri, kabine istifaları ve Brexit’t partisinin verdiği fireler ile kendi otoritesinin ve gücünün zayıflaması gerçeği ile de karşı karşıya kaldıo ve daha da yıprandı.

May Meclis oylamadan önce."Brexit'i teslim etmek istiyorsan, tam bu an,” dedi 

Ancak Parlamento onu bir kez daha reddetti.

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..