Dış Basın

img

ALMAN BASINI'NDAN AĞIR BERAT ALBAYRAK ELEŞTİRİSİ:"KENDİNİ REZİL ETTİ"

gazzetta9.com YABANCI BASIN

Dünya'da finansın ve ekonomiin klbinin attığı zirvelerden birisi olan IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları'na katılan ve yabancı yatırımcılar ile sektör temsilcilerine sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sunum performansı Aman basınının gündemine otrdu...

Almanya'nın önde gelen,saygın gazetelerinden Die Welt'tin en önemli yazarlarından birisi olan Holger Zschaepitz imzası ile yayınlanan yorum/haberde başlık "ERDOĞAN'IN DAMADI KENDİSİNİ YATIRIMCILARA REZİL ETTİ" şeklinde oldu.

Berat Albayrak'ın uluslararası yatırımcı ve sektöer temsilcilerine yaptığı sunumu ağır bir dille eleştiren ve "şkna edici bulunmadığını" belirten Zschaepitz, yazısında Albayarak'ın bu yetersiz performansının piyasalara da etki ederek, sunumun ardından TL'nin Dolar karşısında hemen %2 değer kaybına uğradığına vurgu yaptı.

Yazısında"Washington'a gelenler arasında Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da vardı. Yüzlerce yatırımcıya derin bir değer kaybı krizi yaşayan Türk parasında gidişatı tersine çevirmek için hazırladığı ekonomik programını anlattı. Ancak sunumunun ikna edici olmağını mali piyasaların tepkisi de gösterdi." ifadelerini kullanan Holger Zschaepitz, makalesinin ilerleyen bölümlerinde çok daha sert eleştirilerde bulundu.

"BUGÜNE KADARKİ EN KÖTÜ SUNUM"

Toplantıya katılan üst düzey yatırımcıların, Berat Albayrak'ın sunumunu "Bugüne kadar üst düzey bir hükümet temsilcisi tarafından yapılan en kötü sunum' olarak tanımladığını ifade eden Alman yazar,Axios haber ajansına konuşan ve kalkınmanın eşiğindeki ülkelerden sorumlu bir fon yöneticisi Albayrak'ın sunumu hakkında 'berbat bir şovdu' yorumunu yaptığını belirtti.

 Holger Zschaepitz bu bölümde aynı fon yöneticisinin ""Daha önce hiç bu kadar kötü hazırlanmış bir hükümet temsilcisi görmemiştim” ifadelerini kullandığını yazdı.

Yabancı yatırımcı ve fon yöneticilerinin "resesyonda olan Türk ekonomsinin başında olan" isim Berat Albayrak hakkında "Yabancı yatırımcıların kaygılarını gideremediği, enflasyon ve kamu borcunun nasıl kontrol altına alınacağı, bankaların nasıl güçlendirileceği gibi önemli detayları açıklayamadığı" eleştirisi getirdiğini ifade eden Holger Zschaepitz, Türkiye'nin son zamanlarda hiç olmadığı kadar yabancı yatırımcıya ihtiyacı olduğu vurgusunu yaparken buna rağmen açıklanan yeni ekonomik programın Avrupalı üst düzey yatırımcılar ve fon yöneticilerinin beklentilerinin çok altında kaldığının altını çizdi.

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..