Analiz

img

CELAL EREN ÇELİK YAZDI: "SOCAR İBB "PAZARINA" DA GİRER Mİ?"

ANALİZLER ve HİPOTEZLER

Celal Eren ÇELİK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yerel seçimlerde el değiştimesinin ardından AKP öncelikle İBB Meclisi'ndeki çoğunluğunu açıkça suistimal ederek Ekrem İmamoğlu'nu kilitlemeye ve meclis çalışmalarını sabote etmeye çalışsa da İstanbu Büyükşehir Belediyesi'ni çok daha büyük bir tehlike beklemekte.

Göreve gelir gelmez belediyenin mali tablosunu ortaya koyup kamuoyu ile de paylaşan Ekrem İmamoğlu'nun açıkladığı rakamlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir borç batağı içerisinde olduğunu ve bu mali tablo ile İstanbul'a hizmet etmenin adeta nasıl imkansızlaştığını da gözler önüne sermişti.

Ancak kulislerde dolaşan bilgiler yeni sistemle birlikte eskiden belediyelere İller Bankası tarafından tahsis edilen bütçelerin hangi ile ne kadar verileceği yetkisinin de Cumhurbaşkanına verilmesi ile birlikte AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaten mali krizde olan İstanbyul Büyükşehşehir Belediyesi'ne hazineden verilecek bütçede de önemli kesintiler yaparak belediyenin dahada iş yapamaz hale gelmesinin önünü açabileceği yönünde.

Gelen bilgiler Ankara kulislerinde konuşulan bu iddiaların İstanbul Belediyesi'ne kadar ulaştığını ve İstanbul Belediyesi yetkililerinin böylesi bir "Felaket senaryosunun" gerçeğe dönüşmesi halinde belediye hizmetlerinin sürdürülebilmesi için harıl harıl alternatif kaynak yaratma konusunda çalışmalar yaptığı yönünde.

İGDAŞ MASAYA GELEBİLİR Mİ?

Bu alternatif kaynak yaratma çalışmaları gündeme gelince insan ister istemez belediyenin şirketlerine gözünü çeviriyor ama malumunuz İstanbul gibi bir şehirde İSPARK'ı dahi zarar ettirme becerisine sahip muhteşem (!) AKP yönetiminin bu evlere şenlik yönetimi sonrasında -Tabii kendilerinin aldığı çifter çifter huzur hakkı maaşları ile evlerinde şenlik yaşıyorlar orası ayrı- belediye şirketlerinin mali tabloları da hiç içaçıcı halde değil,hemen hepsi zararda...

"Hemen hepsi" diyoruz zira bu şirketlerden bir tanesini bu manada ayrı bir yere koymak lazım:İGDAŞ

İGDAŞ İstanbul Belediye Bünyesi'nin adeta "Darphanesi" konumunda, çok çok parlak bir mali tabloya sahip.Öyle ki Türkiye'nin pek çok sanayini devini gerilerde bırakarak Türkiye'nin ilk 500 şirketi arasına adını 2018 yılında 41. sırada yazdırmış bir devasa şirketten bahsediyoruz.

İşte şimdi malum bir alternatif kaynak yaratma çalışması zorunlu hale gelirse İGDAŞ'ın özelleştirilebilmesinin gayet yakın bir ihtimal olarak insanın aklına gelmiyor değil.

Bugün uzmanlar İGDAŞ'ın olası bir özelliştermede 8 milyar dolar gibi bir rakama rahatlıkla satılabileceğini belirtiyorlar...

DİKKAT ÇEKİCİ ATAMALAR 

Şimdi tam da bunları düşünürken İstanbul Belediyesi'nin CHP'nin kazanması sonrasında belediyede yapılan 2 önemli atama daha  dikkatimizi çekiyor...

Malumunuz Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na yenilenen seçimin ardından "tekrar" seçilmesi sonrası yaptığı ilk özel atama ile Yavuz Erkut ismini önce "BaşkanBaşdanışmanı" olarak atamıştı ancak bu "geçici" bir görevdi zira prosedürlerin tamamlanması sonrası Yavuz Erkut asıl getirileceği görev  olan İstanbul Belediyesi Genel Sekreterlik Görevi'ne atandı.

Şu anda ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 2. üstdüzey bürokrat  atamasının yapılacağı ve İGDAŞ Genel Müdürlüğü'ne Mutluay Doğan isminin atanacağı konuşuluyor...

Şimdi belki "Ne var bunda kafana neyin soru işareti takılıyor?" Anlatalım efendim...

Şimdi İBB Genel Sekreterliği görevine atanan Yavuz Erkut özel sektörde enerji sektörünün en üst düzey ve başarılı isimlerinden bir tanesi.Kamuoyu kendisini hep "TÜPRAŞ'ın eski Genel Müdürü" olarak tanısa da Erkut'un enerji piyasasında asıl "Zirve" noktası Azerbaycan'ın "milli" petrol kuruluşu SOCAR'ın Türkiye ayağı SOCAR TÜRKİYE A.Ş'nin CEO'luğunu yaptığı dönem...

Peki ya İGDAŞ'a Genel Müdür olarak atanması gündemde olan Mutluay Doğan? Mutluay Doğan da SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım AŞ’nin eski CEOS'su.

Peki SOCAR TÜRKİYE A.Ş'nin %13'ü kime ait? ABD'de FED'in sahibi olan 8 aileden birisi olan Goldman Sachs firmasına... Ve gerek SOCAR gerekse Goldman Sachs küresel çapta yaptıkları enerji sektörü yatorımları ile meşhur.

Hatta aynı SOCAR Türkiye'de  Bursa ve Kayseri illerinin doğalgaz dağıtımını yapmakta. Bu amaçla Bursagaz, Kayserigaz SOCAR tarafından satın alındı Alman devi EWE'nin Türkiye şirketi EWE Enerji ile birlikte.

Şimdi insanın aklına tüm bu parçaları toplayınca "Acaba SOCAR iBB'den de olası bir özelleştirme ile İGDAŞ'Isatın alır mı?" sorusu gelmiyor değil.

Ne diyelim...

Umarız kötü senaryolar gerçekleşmez ve İGDAŞ'ı da yabancılara satmak durmunda kalmayız.Zira yıllık cirosu 2018 cirosu 6 milyar dolar olan bir şirketin bir buçuk yıllık cirosu bile olmayan olan 8 milyar dolar gibi  bir rakama satılabileceği konuşuluyor...

Eğer bu olursa çok yazık oluri,hem de çok..

Celal Eren Çeli̇k Hakkında

9 Mayıs 1980 tarihinde Ankara'da Dünya'ya gelen Celal Eren Çelik,1999 yılında yerel bir gazetede başladığı gazetecilik hayatına 2000 yılı itibariyle IŞIK TV,BAŞKENT TV,PARLAMENTO DERGİSİ, EKONOMETRİ DERGİSİ'nde muhabir,editör ve program sunucusu olarak devam etti... 2002 yılında hafta içi 5 gün yayınlanan "GÜNÜN İÇİNDEN" programını 385 bölüm hazırlayıp sundu. 2009 yılında sarı basın almaya hak kazandı.Aynı sene dünyaca ünlü haber kanalı BBC'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitime katıldı,eğitim sonrası gerçekleşen sınavda başarılı olarak o yıl Türkiye'de 34 gazetecinin aldığı "Uluslararası Gazetecilik" sertifikasını aldı. Yine 2009 yılında Başkent TV'de "Celal Eren Çelik ile Son Ajans" isimli gece haber bültenini hazırlayıp sundu."SON AJANS" isimli gece bülteni 400 bölüm yayınlandı.Aynı kanalda hafta içi Salı günleri yayınlanan "ALTERNATİF GÜNDEM" programının hazırlayıcısı ve sunucusu oldu. Meslek hayatı boyunca iki yüzden fazla özel habere imza atan Celal Eren Çelik,Türkiye'nin önde gelen siyasetçi,iş adamı ve akademisyenleri ile çeşitli röportajlar gerçekleştirdi. 2011 yılında kuruluş sürecindeki BEYAZ TV'nin gece editörü olarak göreve başlasa da yaşanan editöryal müdahaleler sonrasında görevinden istifa ederek "Medya Metropol" firmasını kurdu. Gazetecilik faaliyetlerini daha sonra kurulan ikinci firması "Medya Metropolis" üzerinden sürdüren Celal Eren Çelik halen Medya Metropolis bünyesinde yer alan ve Ankara genelinde yayın yapan Metropol Gazetesi ve ulusal olarak yayın yapmakta olan ekonomi ve iş dünyası dergisi EKO PRESTİJ ve dijital olarak yayın hayatını sürdüren KRİPTEKS DERGİSİ'nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.Celal Eren Çelik son olarak gazzetta9.com haber sitesini kurarak Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Celal Eren Çelik ilk kitabını İÇERİDEN FETHEDİLEN KALE:CHP ismi ile çıkartırken, ikinci kitabı ise KUKLACI:KÜRESEL KONSEYİN EFENDİLERİ ismi ile okuyucularla buluşmuştur.Çelik ayrıca e-kitap olarak yayınlanan ve 9 kitaptan oluşan bir dijital kitap serisinin de yazarıdır. 14 yıllık bir evliliği olan Celal Eren Çelik, halen tarih,gizli cemiyetler ve örgütlenmeler ile siyaset alanındaki araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Yorumlar

Üyeliğiniz durdurulmuş veya giriş yapmadığınız için yorum yazamıyorsunuz..